ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2014 Cuma 20:56

İdam kararlarını kefen giyerek protesto ettiler

İdam kararlarını kefen giyerek protesto ettiler


Mısır'da darbe karşıtı 528 kişiye idam cezası verilmesi, Batman'da kalabalık bir liseli grup tarafından, kefenli basın açıklaması ve yürüyüşle protesto edildi.

Atatürk Parkı önünde toplanan bir grup liseli genç, üzerlerine kefeni temsilen beyaz bezler giydi. "Zalimler için Yaşasın Cehennem", "İdamlar halkı yıldırmaz, Direnen Mısır'a bin selam" yazılı pankartlar açan gençler tekbir getirerek, "Defol Sisi, seninleyiz Mursi" sloganları attı.
Yakalarına Rabia işareti bulunan dövizleri asan gençler, okunan Kur'an-ı Kerim ve Dua'nın ardından yaptıkları basın açıklamasında Mısır'daki darbeci hükümeti lanetledi.

Protestoya katılan liseli gençler adına basın açıklamasını okuyan Tahir Zaman, Mısır'da darbe karşıtı 528 kişiye idam cezası verilmesi nedeniyle burada toplandıklarını belirterek, "Mısır'daki 528 kardeşimize 20 dakika içerisinde idam cezası verilmiştir. Yani dakikada 26 idam kararı alınmıştır. Bu utanç verici kararı kınıyor, lanetliyor ve kabul edilemez olduğunu belirtiyoruz." dedi.

Basın açıklamasının ardından protesto eylemine katılan gençler ellerinde dövizlerle slogan atarak Dörtyol kavşağına kadar yürüdü. Yürüyüşün ardından kalabalık grup sessizce dağıldı.


KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER