ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Karla Karışık Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 14:49

İdam kararı çıktı

İdam kararı çıktı

12 Eylül 1980 tarihin en acı şekilde yaşayan vatandaşlar, Ankara Adliyesi'nde dava görülürken kararı açıkladı.


12 Eylül 1980 askeri darbesinin mimarı dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ile Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya bir grup ülkücü tarafından adliye önünde temsili olarak kurulan ‘Milletin Vicdanı Mahkemesi’nde hâkim karşısına çıkarıldı. Mahkeme, darbe suçuyla yargılanan ve yüzlerce kişinin ölümüne neden olduğu iddia edilen Evren ve Şahinkaya’nın kalemini kırıp, idamına karar verdi.

12 Eylül askeri darbesinin 6. duruşmasının görüldüğü Ankara Adliyesi önüne gelen Yusufiye Derneği üyesi bir grup, 1980 darbesinin mimarı Evren ve Şahinkaya’nın mahkemeye çıkarılmamasını mizansen bir gösteriyle eleştirdi. Grup üyeleri, adliye bahçesinde ‘Milletin Vicdanı Mahkemesi’ adını verdikleri temsili mahkemede Evren ve Şahinkaya’yı hâkim karşısına çıkardı. Kurulan mahkemede iddianame okundu ve sanıkların idamı istendi. Sanık sandalyesine oturtulan Evren ile Şahinkaya’ya bazı sorular yöneltildi. Mahkeme hâkimi Evren’e ‘Ne iş yapıyorsun?’ sorusuna, ‘Emekli darbeciyim’, ‘Vicdanınız sızlıyor mu?’ sorusuna ‘Ne yapsaydık, asmasa da beslese miydik? Bir sağdan bir soldan astık’; ‘Neler hissediyorsunuz?’ sorusuna ise ‘Beni yargılamana müsaade etmem, kafama sıkar giderim’; ‘Pişman mısınız’ sorusuna ise ‘Bugün olsa yine yaparım, netekim’ cevaplarını verdi.

Temsili duruşmada Tahsin Şahinkaya da sorgulandı. Şahinkaya, hakimin ‘170 bin ton altını ne yaptınız?’ sorusuna, ‘Kenan paşa bilir. Ağırlığınca darbeyi yapalım dedi. Ama aslan payını kendi aldı.’ karşılığını verdi. Sanıkların dinlenmesinin ardından hakim kararını açıkladı ve Evren ile Şahinkaya’nın kalemini kırarak, idamına karar verdi.

Mizansen gösterinin ardından dernek adına konuşan Hakverdi Satılmış, adliyede müşteki olarak bulunduklarını hatırlattı. Satılmış, Evren ve Şahinkaya ile hesaplaşmak için burada bulunduklarını yineledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER