ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Şubat 2014 Pazartesi 17:02

İçişleri Bakanı Ala Van'da


İçişleri Bakanı Efkan Ala, Van'da uyuşturucu kullanım yaşının 8'e düştüğü yönündeki iddiaya ilişkin, "Bütün Türkiye'de gençlerimizin hiçbir biçimde adını bile anmak istemediğimiz olumsuzluklarla anılmasını istemeyiz ve buna izin vermeyiz" dedi.

Selahattin Eyyübi Lisesindeki tablet dağıtım töreninin ardından derslikleri gezerek öğrencilerle bir araya gelen İçişleri Bakanı Ala, okuldaki bilgi teknolojileri sınıfında Fatih Projesi'nin çalışma sistemiyle ilgili öğretmenlerden bilgi aldı.
Okul çıkışı basın mensuplarının, bugün bir gazete yer alan "Van'da uyuşturucu kullanım yaşının 8'e düştüğü" yönündeki haberle ilgili sorusunu yanıtlayan Bakan Ala, konuya ilişkin Vali Aydın Nezih Doğan'dan gerekli bilgileri aldığını ve bu konuyla ilgili alınan çeşitli önlemler olduğunu belirtti.

Gazetede yer alan bilginin doğruluk payını bilemediğini vurgulayan Ala, şunları kaydetti:

"Bu son derece ciddiye aldığımız bir konudur. Bütün Türkiye'de gençlerimizin hiçbir biçimde adını bile anmak istemediğimiz olumsuzluklarla anılmasını istemeyiz ve buna izin vermeyiz. Devlet bütün tedbirlerini gözden geçirip daha da fazlalaştırarak hiçbir tereddüde mahal bırakmazsızın önlemlerini alacaktır. Bunun adını bile anmak istemiyor ve son derece ciddiye alıyoruz."

Bir gazetecinin, "Kamuya işe alımlarda renkli listelerin oluşturulduğu şeklinde iddialar var. Değerlendirmeniz nedir?" şeklindeki sorusuna da Ala, şu yanıtı verdi:

"Dedikoduyla devlet yönetilmez, devlet yönetimi ciddi bir iştir. Sizlerden ricamız şudur. Gazeteci olarak araştırın, bir delile ulaşırsanız onu sorun, cevabını verelim. Ama biz dedikoduyla devlet yönetmeyiz, yönetilmez de. Bilgi ve belgeler varsa ona göre her şeyin gereğini yaparız. Devlet böyle çalışmaz. Devlet sistemini bilen bilir. O kapalı zamanlarda, darbe dönemlerinde olabilecek şeyler.

Demokratik sistemlerin, süreçlerin işlediği zamanlarda da bir işe yaramaz. Ama zihinlerin arka planında geçmişten kalmışlık var. Bunlar olacak şeylerdir. Ne yapacaksınız? Kişinin objektif değerlendirmesini yaparsınız. Sınav açıyorsunuz, giren kazanır. 'Kazananın da savcılıktan problemi var mı?' diye soruyoruz. Ne işe yarar öbür türlü? Biz onları bilmeyiz. Biz memleketimize, milletimize doğruluk ve dürüstlük içinde ve adalet içinde hizmet etmeyi biliriz. Bu partinin adı da Adalet ve Kalkınma'dır. Bunun dışındakiler, bizim dışımızdaki gelişmeler, dedikodulardır. Ama dedikodu aşamasından geçerek iddiaya dönüşürse hiç tereddüt etmeksizin sonuna kadar araştırmasını yapar ve sonuçlarını da milletimizle paylaşırız."
İçişleri Bakanı Ala, daha sonra kent merkezindeki bazı iş yerlerini ziyaret ederek esnafla görüştü.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER