ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mart 2014 Cuma 14:25

İçişleri Bakanı Ala Erzurum'da


İçişleri Bakanı Efkan Ala, "Dışarıdan ve içerinden işbirliği içerisinde örselemeye çalışanlar, değişik taktiklerle sizlere geliyorlar. Kimisi kapı kapı dolaşacakmış, 'AK Parti'ye oy vermeyin.' Ee AK Parti'ye bu başörtüsünü serbest bıraktı diye mi oy vermeyelim" dedi.
Barburt'taki temaslarının ardından helikopterle Erzurum'un İspir içesine gelen Bakan Ala, Vali Ahmet Altıparmak, AK Parti Erzurum milletvekilleri Fazilet Dağcı Çığlık, Muhyettin Aksak ve Adnan Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk ve AK Parti Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Sekmen tarafından karşıladı.
Yöresel kıyafetli kızlar, Ala'ya çiçek takdim etti. Halk oyunları ekibi, tulum eşliğinde gösteri sundu. Daha sonra ilçe merkezine hareket eden Ala, 25 Şubat Caddesi'nde kendisini karşılayanlarla tek tek tokalaştı.
Yukarı Mahalle'de esnaf ziyareti yaparak, istek ve sorunlarını dinleyen Ala, AK Parti İspir seçim bürosu önünde düzenlenen mitinge katıldı. Bakan Ala ve bürokratların üzerine burada konfeti atıldı.
Bakan Ala, halka hitaben yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını getirdiğini söyleyerek, "İspirli kardeşlerim, gençler biz dik durmayı sizden öğrendik, merak etmeyin. Diz çökmeyiz, baş eğmeyiz hiç kimseye, hiçbir şey için. Sadece mevlayadır ihtiyadımız" diye konuştu.
- "Biz sizden aldığımız oyun kıymetini bilenlerdeniz"
Partililerin, "Sizinle gurur duyuyoruz" sloganlarıyla sürekli sözü kesilen Ala, "Ben sizinle gurur duyuyorum çünkü birçok şeyi görüp, bakıp, onları göremeyenlerin yanında siz buradan Türkiye'de ve dünyada ne olup, bittiğini fevkalade çok iyi bir şekilde görüyorsunuz ve durmanız gereken doğru yerde duruyorsunuz" ifadelerini kullandı.
Başka partilere oy vereceklerin sadece bir şeye oy verdiğini anlatan Ala, şunları kaydetti:
"Belediye başkanımızı seçiyorlar ya da meclis üyesi seçiyorlar, yerelde bir seçim yapıyorlar. Sizin omuzlarınızdaki yük onlar gibi değil. Bu sandığa gidip, AK Parti'ye oy verenler, Türkiye'nin sadece belediye başkanlığına, sadece il genel meclis üyeliğine, sadece belediye meclis üyeliğine oy vermiyor. Elbet onlar çok önemlidir ama başkalarının verdiği oy orada bitiyor. Peki buraya oy verenler, başka neye oy veriyor. Türkiye'nin istikrarına oy veriyor. Türkiye'nin istikrarı oluyor da ne yapıyoruz? Biz sizden aldığımız oyun kıymetini bilenlerdeniz. Eskiden olduğu gibi 'biz milli ve manevi değerlere sahibiz' diye buralara gelip oy alıp, sonra buralarda dip durup, Ankara'da statükoyu, jakobenler ve müttefiklerini görünce eğilenlerden, el pençe divan duranlardan değiliz."
İspir'de nasıl duruyorlarsa Ankara'da da aynı şekilde durduklarını söyleyen Ala, "O bakımdan siz, oy verdiniz, yanımızda durdunuz, beraber olduk. Bakın Türkiye'de 100 yıldır yani 80-90 yıldır değişmeyen şeyler değişti. Artık çocuklarımız, kız kardeşlerimiz okullara giderken başörtüsü problemi, üniversitelerde var mı? Yok. Peki kamu kurumlarında konuşulmuyordu bile. 'Devlet kurumlarında, devlet memuru olarak başörtülü bir bayan çalışabilir mi' diye. Şimdi serbest" şeklinde konuştu.
"Bunu sizin verdiğiniz oylarla desteğinizle duruşundan emin olduğunuz lideriniz başbakanın kadroları yaptı. Peki başka ne istiyoruz kardeşim, buna saldırı neden? Bunu anlamıyoruz, yani bu nasıl bir anlayış. Bizim anlamadığımız şey bu. Biz burada eğilir miyiz' Allah aşkına" diyen Ala, şöyle devam etti:
"Biz en şiddetli, bu işleri yıllarca savunuculuğunu yapmış olan, bu ahlaksızlığın, bu zulmün yıllarca bayraktarlığını yapmış olan partilerle kol kola gezen, böyle bir anlayışı tasnif edebilir miyiz? Edemeyiz. Onun için benim sizden bir istirhamım var. Bu istikrarı, bu gücü çünkü bu gücün neler yaptığını görüyorlar. Dışarıdan ve içerinden işbirliği içerisinde örselemeye çalışanlar, değişik taktiklerle sizlere geliyorlar. Kimisi kapı kapı dolaşacakmış, 'AK Parti'ye oy vermeyin.' Ee AK Parti'ye bu başörtüsünü serbest bıraktı diye mi oy vermeyelim? Kur'an-ı Kerim'i okullarda serbest bıraktı diye mi oy vermeyelim. Hz. Peygamber'in hayatını okullarda serbest bıraktı, okullarda çocuklarımız öğreniyor diye mi oy vermeyelim? 3. köprü için mi oy vermeyelim? Hızlı tren için mi oy vermeyelim? Yani 100 milyon yolcu kapasiteli havalimanı için mi oy vermeyelim? Körfez geçişi için mi oy vermeyelim?"
- "Biz bize düşeni yapalım"
Bütün köylere yol, su, sağlık hizmeti götürüldüğünü anlatan Ala, "Bunu nasıl söylüyorsun' diye soralım. 'Gerçekten akıl çıldırıyor, dil nasıl döner' diyordu üstat. Böyle bir şey olabilir mi? Yani şimdi bütün hayatı boyunca varlık nedeni, dini değerlerimizi, manevi değerlerimizi, devletin ve toplum hayatı dışına atmak olan, bunun için kaç darbeyi yapmış olan bir partiyle ittifak kuracaksınız ve bizim milletin karşısına çıkacaksınız. Biz biliyoruz ki 30 Mart akşamı, en güçlü cevap milletimizin, sizin ferasetiniz ile sandıktan çıkacak. Arif insana, fazla söze gerek yok, biz konuşmadan anlaşanlardanız" diye konuştu.
Kendilerine, doğu zamanda, doğru yerde duran adamlar lazım olduğunu belirten Ala, "Biz bize düşeni yapalım. Doğru yerde, doğru zamanda, doğru adamlarla doğru hareketle birlikte olma zamanıdır. Türkiye'de bu istikrarı yok edip, tekrar 90'lı yıllardaki gibi kaos ortamına sürüklemek isteyenlere, içeride ve dışarıdaki bütün bu işbirliğine dur deme ve Türkiye'nin 2023 hedeflerine devam deme, beraber yürümeye karar verme zamanıdır" ifadelerini kullandı.
Konuşmasının ardından, seçim bürosunda partililerle bir araya gelen Ala, Tuğrulşah Camisi'nde Cuma namazı kıldı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER