ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mart 2014 Cuma 16:15

ICG'den Kıbrıs raporu


Uluslararası Kriz Grubu'nun (ICG) Kıbrıs ile ilgili raporunda, "federal çatı altında yeniden birleşmeye dair görüşmelerin yanı sıra bağımsız bir Kıbrıs Türk devletinin tanınması da dahil olmak üzere Avrupa Birliği (AB) çerçevesindeki tüm çözüm seçeneklerinin kendi aralarında ayrıntılı biçimde incelenmesi" önerisinde bulunuldu.
ICG'nin "Bölünmüş Kıbrıs: Kusursuz Olmayan Bir Gerçekle Yüzleşmek" başlıklı raporunda, Kıbrıs'ta yürütülen müzakereler kapsamında federasyona yönelik çabalarda tekrar başarısızlığa uğramamak için yeni fikirlere ihtiyaç olduğunu belirtildi. ICG raporunda, "En önemli engel, Kıbrıslı Rum ve Türklerin birbirinden ayrı hayatlara, dillere ve altyapılara sahip olmaları ve birleşik yeni yönetimin barışçıl statükodan daha riskli olacağından endişe duymaları" denildi.
Tarafların AB bünyesinde Kıbrıslı Türkler için karşılıklı olarak uzlaşılmış bağımsızlık seçeneğini gayriresmi biçimde dikkate almaları gerektiği görüşünün savunulduğu belgede, bu seçeneğin mümkün olması için Türkiye'nin Maraş'ı vermesi, adadaki Türk askerlerinin çekilmesi, uluslararası garantilerden vazgeçilmesi ve adanın güneyindeki karasuları üzerinde Kıbrıslı Rumların hakimiyete sahip olduğunun kabul edilmesi gibi adımların atılmasının gerekebileceği belirtiliyor.
Kıbrıs'taki toplumların liderleri ile Türk ve Yunan hükümetlerine "bir an önce tüm taraflar arasında doğrudan temas gerçekleştirme" çağrısı yapılan raporda, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne (GKRY), işe, "Kıbrıslı Türklerin AB ile doğrudan ve vergiden muaf biçimde ticaret yapmasının önündeki engeli tek taraflı olarak kaldırmakla başlama" önerisi yapıldı.
Kıbrıslı Türkleri, GKRY'nin resmi temasları normalleştirme çabalarına karşılık vermeye çağıran ICG, Türk hükümetine de "Kıbrıslı Türk kurumların uluslararası alanda tek taraflı olarak tanınmasını sağlama çabalarını askıya alma ve bağımsız bir Kıbrıs Türk devletinin tanınması da dahil olmak üzere AB çerçevesi içindeki tüm çözüm seçeneklerini Kıbrıslı Rumlarla baş başa incelemeye odaklanmayı" önerdi.
ICG raporunda, AB'nin de talep edilmesi halinde kendi bünyesinde bağımsız bir Kıbrıs Türk devleti de dahil olmak üzere alternatif çözümlerin AB normlarıyla nasıl uyuşabileceği konusunda tarafları bilgilendirmeye hazır olması gerektiği görüşü dile getirildi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER