ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Haziran 2013 Cuma 16:49

İbrahim Hakkı Hazretleri, vefatının 233. yılında anılıyor


Anadolu’nun yetiştirdiği önemli bilim ve ilim adamlarından olan Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri ölümünün 233. yılında anılıyor.

Erzurum İbrahim Hakkı Hazretleri Sosyal Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği (ERİHDER) Başkanı Nuri Toparlak, İbrahim Hakkı Hazretleri’nin Türk toplumunda önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti. Osmanlı’da Sultan I. Mahmut döneminde yaşayan bu ilim adamının, astrolojiden beşerî ilimlere, tasavvufun hemen hemen bütün konularına vakıf olduğunu sözlerine ekledi.

İbrahim Hakkı Hazretleri’ni dini ilimleri okuyan, araştıran, yazan, günümüzde ellerden ve dillerden düşmeyen değerli eserler bırakan âlim, mutasavvıf, mütefekkir bir gönül adamı olarak tanımlayan Toparlak, “Bilimsel bir gerçeği ortaya koyma adına ışık hadisesi ile bir fizik dehası olduğunu göstermiştir.” dedi.

Toparlak, “Değerleri değer yapan anlayan anlatan toplumlardır. İbrahim Hakkı Hazretleri’ne bu vesile ile sahip çıkmamız ve dünyaya anlatmamız gerektiği, aynı zamanda memleketimizde adının birçok yere konulması lazımdır.” şeklinde konuştu.

Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri’nin “Deme şu niçün şöyle / Yerindedir ol öyle / Bak sonuna, seyr eyle / Mevla görelim neyler / N’eylerse güzel eyler” dizelerini hatırlatan Toparlak, “15 eser vererek altın harflerle Erzurum’u tarih sayfasına nakşettiğini bu gün İngiltere’de Almanya’da Amerika’da onun ilmi hizmetleri devam etmektedir. Erzurum Üniversitelerinde de bu hizmetlerin verilmesi lazımdır.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER