ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 19:44

IASAJ Dönem Başkanlığı Türkiye'de


Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukcu, Uluslararası Yüksek İdari Yargı Mercileri Derneği (IASAJ) Genel Kurulunda dönem başkanlığına seçildi.
     Karakullukcu, IASAJ Dönem Başkanı olması dolayısıyla Danıştay Başkanlığında basın toplantısı düzenledi.
     Toplantıya, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Erbil, Anayasa Mahkemesi Genel Sekreteri Oğuz Kaya ile yüksek yargı üyeleri katıldı.
     Karakkullukcu, 7-14 Nisan tarihlerinde Kolombiya'nın Cartagena kentinde IASAJ Genel Kurulu yapıldığını, dünyanın dört bir yanından üyelerin bulunduğu Genel Kurula başkan adayı olarak katıldığını söyledi. Başkanlığı elde etmek için uğraş verdiklerini anlatan Karakullukcu, sonuçta bu başarıya ulaştıklarını ifade etti.
     İspanya'nın başkenti Madrid'te 1983 yılında kurulan ve 104 ülke ve uluslararası kuruluşun üyesi olduğu Derneğe, Danıştayın 1987'de katıldığını hatırlatan Karakullukcu, Türkiye'nin o günden bu yana Genel Kurul faaliyetlerinde aktif rol aldığını söyledi. Karakullukcu, bu başarının yalnızca bugünün değil, geçmiş çabaların da bir sonucu olduğunu vurguladı.
     IASAJ Dönem Başkanlığı görevini 3 yıl sürdüreceğini, sonraki 3 yıl da yönetim kurulu üyesi olarak görev yapacağını belirten Karakullukcu, bugüne kadar yapılan çalışmalara destek verenlere teşekkür etti.
     "Türkiye tarihinde bir ilki gerçekleştirdik. Bundan manevi bir haz duyuyorum" diyen Karakullukcu, başkanlığı sırasında, Dernek tüzüğünce belirlenen amaçların gerçekleştirilmesi, Dernek etkinliğinin artırılması için titiz bir çalışma yürüteceklerini kaydetti.
     IASAJ'da 6 yıl sürecek görevi boyunca Türkiye'nin başarısını sergilemeye devam edeceklerini ifade eden Karakullukcu, başkanlığı Kolombiya Danıştayından devraldığını dile getirdi.
     Karakullukcu, Kolombiya Danıştay Başkanı'nın görevi devrederken, ''Adaletli, adaletini bildiğimiz Osmanlı İmparatorluğunun torunlarına bu görevi devretmekten büyük mutluluk duyuyoruz'' dediğini aktardı. Karakullukcu, bu sözlerin kendilerini çok duygulandırdığını dile getirdi.
     Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukcu, IASAJ'ın 2016 yılı Genel Kurul toplantısının İstanbul'da yapılacağını da sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER