ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 12:14

Hutbe-i Şamiye Sempozyumu


Mardin Artuklu Üniversitesi, Risale Akademi, İstanbul İlim ve Kültür Vakfı (İİKV) ve Akademik Araştırmalar Vakfı (AKAV) tarafından “İslam Dünyası ve Küresel Barış” konulu “Uluslararası Hutbe-i Şamiye Sempozyumu” önümüzdeki Cuma günü Mardin’de düzenlenecek.

Mardin Artuklu Üniversitesi Konferans Salonunda Bediüzzaman Said Nursi’nin Şam Emevî Camisi’nde Arapça olarak verdiği ve “İslam Birliği” üzerine kurulu “Hutbe-i Şamiye” ışığında “İslam Dünyası ve Küresel Barış” ı ele alan ve üç gün sürecek geniş kapsamlı “1.Uluslararası Hutbe-i Şamiye Sempozyumu” Mardin Artuklu Üniversitesi’nin konferans salonlarında eşzamanlı oturumlar şeklinde yapılacak.

Hutbe-i Şamiye’nin ilk olarak 1911 yılında verildiğini aradan 102 sene geçmiş olmasına rağmen gündemini kaybetmeden hala araştırmalara konu olduğunu belirten Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay; bunun ,Said Nursî’nin Müslüman toplulukları analizi ve manevî yaklaşımlarının bütün İslam aleminin ihtiyaçlarına hitap etmeye devam ettiğinin bir kanıtı olduğunu ifade etti
Hutbe-i Şamiye’nin yirmi birinci yüzyılın içinden çıkılamaz bir görünüm arz eden problemleriyle de alakalı yaklaşımları barındırdığını belirten Prof. Dr. Omay, şu ana kadar Türkiye’de bu alanda yapılmış en geniş kapsamlı ve katılımlı sempozyuma üniversite olarak ev sahipliği yapmanın memnuniyet verici olduğunu ifade etti. Mardin Artuklu Üniversitesi’nde 12-14 Nisan tarihinde Mardin’de gerçekleştirilecek “1.Uluslararası Hutbe-i Şamiye Sempozyumu” na Türkiye, Amerika, İngiltere, Cezayir, Nijer, Endonezya, Rusya, Singapur, Nijerya, Irak ve Mısır gibi ülkelerden birçok bilim adamı,uzman araştırmacı ve akademisyen katılacak.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER