ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 19:15

Hükümetten kendi aile politikasına “kötü not”


Almanya'da Federal hükümetin aile politikalarının bazıları milyarlarca Euro harcanarak alınan önlemlere rağmen ‘az etkili’, ‘oldukça etkisiz’ hatta ‘zarar verici’. Ancak bilirkişi heyetinin raporundan çıkan bu sonuçlara bakıldığında; daha çok çocuk parası, evlilere yönelik vergilendirme sistemi ve aile sağlık sigortası gibi uygulamaların eleştirilmesi dikkat çekti.

Hükümetin kendi hazırlattığı bir rapor, aile politikalarının bazılarının milyarlarca Euro harcanarak alınan önlemlere rağmen “az etkili”, “oldukça etkisiz” hatta “zarar verici” olduğunu ortaya koydu.

Hükümet tarafından aile politikalarını değerlendirmekle görevlendirilen bir bilirkişi heyeti ara rapor hazırladı. Rapora atıfta bulunan Spiegel Online’ın verdiği habere göre federal hükümetin milyarlarca Euro harcadığı birçok önlem etkisiz kalırken, alınan tedbirlerin çoğunun da hedeflenenin aksine zararlı olduğu belirlendi. Ancak eleştirilen konuların daha çok sosyal devlet hizmetleriyle ilgili olması dikkat çekiyor.

Örneğin raporda çocuk parası uygulaması ‘az etkili’ olarak değerlendirilirken, evli eşlerin vergilendirme sistemi (Ehegattensplitting) ‘oldukça etkisiz’, eş üzerinden sağlık sigortası yapılması ise ‘özellikle belirtmeyi gerektirecek kadar etkisiz’ olarak değerlendirildi. Federal Maliye ve Aile Bakanlıkların isteği üzerine yapılan ‘Evlilik ve aile politikaları çerçevesindeki yardımlar’ konulu araştırmanın sonucunun bu yasama döneminde açıklanması beklenirken, bunun 22 Eylül’de, genel seçimlerden önce gerçekleşmesi zor görünüyor.

ÇOCUK BAKIMINA YATIRIM GEREKİYOR

Aile politikaları çerçevesindeki önlemlerin vergi ve sosyal sisteme nasıl etki yaptığını araştıran uzmanlar, kısa vadeli etkilerin yanı sıra uzun süreli etkileri de değerlendirdi. Bilirkişi heyetine göre anneler az çalıştığı için devlet vergi ve sigorta gelirinden oluyor. Bu çerçevede uzmanlar çocuk bakım yerlerine yatırımların en verimli yatırımlar olduğunu belirtiyor. Hesaplamalara göre yuva ve kreşlere yapılan yatırımların devlete geri dönüşümü yüzde 48’leri buluyor.

SENDİKALAR DA ELEŞTİRMİŞTİ

Alman Sendikalar Birliği’de (DGB) federal hükümeti yuvalara yeterli yatırım yapmamakla eleştirmişti. DGB’nin daha önce kamuoyuna tanıttığı rapora göre Başbakan Angela Merkel’in girişimi ile 2008 yılında düzenlenen ‘Eğitim Zirvesi’nde alınan kararların birçoğu gerçekleştirilmedi. Devlet 1 Ağustos 2013’den sonra üç yaşın altındaki çocuklara bakım imkânı sunmakla yükümlü. Ancak ülkede çocuklar için 220 bin ek yere ihtiyaç olduğu ve bu çocuklara bakacak personelin de eksik olduğu belirtiliyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER