ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Temmuz 2014 Cuma 09:18

Hükümetin yoğun Gazze mesaisi!

Hükümetin yoğun Gazze mesaisi!

Başbakan Erdoğan, İsrail'in Gazze'ye yönelik başlattığı kara harekatını yakından takip ediyor, bakanlardan önemli açıklamalar geliyor.


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail'inGazze'ye kara saldırısıyla ilgili, BM Güvenlik Konseyi, İslam İşbirliği Teşkilatı ve BM İnsan Hakları Konseyi'ni olağanüstü toplantıya çağırmak için Türkiye'nin girişimde bulunduğunu bildirdi.

Davutoğlu, "Kerry ile telefonda görüştüm, ülkemizde yaşanan infiali aktardım" dedi.

DAVUTOĞLU: İİT'NİN BİR AN ÖNCE HAREKETE GEÇMESİ LAZIM

Davutoğlu daha sonra İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Iyad Medeni ile görüştü. Davutoğlu, "Kuruluş sebebi Kudüs olan İİT'nin bir an önce harekete geçmesi yönünde istişarede bulunduk" açıklamasında bulundu.

BAŞBAKAN ERDOĞAN YAKINDAN TAKİP EDİYOR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yoğun Gazze mesaisi devam ediyor. Akşam saatlerinde TÜRGEV'in iftar programına katılan Başbakan Erdoğan'ın, Mevlanakapı Yükseköğretim Kız Öğrenci Yurdu'ndan ayrılması beklenirken, İsrail'in Gazze'ye kara harekatı başlattığı bilgisi ulaştı. Erdoğan, bunun üzerine Mevlanakapı Yükseköğretim Kız Öğrenci Yurdu'nda kalarak, gelişmeleri buradan takip etmeye başladı.

Davutoğlu, İsrail'in Gazze'ye karadan başlattığı saldırıya ilişkin, "İsrail'in hava saldırılarıyla işlediği insanlık dışı cinayetlerin ardından şimdi de Gazze'ye kara harekatı başlatmış olmasını lanetliyoruz" dedi.

Davutoğlu, Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, insanlık vicdanının bir kez daha Filistin meselesi ile sınandığına dikkati çekerek, "Az önce Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüştüm. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin olağanüstü açık katılımlı toplanması için girişim başlatıyoruz" ifadelerini kullandı.

New York ve Cidde'de İslam İşbirliği Teşkilatı ile BM İnsan Hakları Konseyi'ni de olağanüstü toplantıya çağırmak için girişimde bulunduklarının bilgisini veren Davutoğlu, İslam ülkeleri dışişleri bakanları ile sürekli temas halinde olduklarını kaydetti. Davutoğlu, "Tüm ülkelerin İsrail'in bu hukuk tanımazlığına dur demesini bekliyoruz" çağrısında bulundu.

İÇİŞLERİ BAKANI EFKAN ALA:  SESSİZ KALAMAYIZ

İçişleri Bakanı Efkan Ala, kara harekatına ilişkin "Gazze konusunda sessiz kalamayız" dedi.

BAŞBAKAN YARDIMCISI EMRULLAH İŞLER: İSRAİL ATEŞLE OYNUYOR

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, "İsrail, ateşle oynuyor ve kendi sonunu da adım adım hazırlıyor maalesef" ifadelerini kullandı.

İsrail uzun süredir kara harekatının sinyallerini verdiğini belirten İşler, "İsrail havadan yağdırdığı bombalarla ölümlere yol açıyordu. İsrail pervazsız bir şekilde saldırılarını sürdürüyor ve bugün de kara harekatını başlattı. Yine onlarca, yüzlerce masum insanı uykusunda vuracak, sofrası başında vuracak. Özellikle de adeta kasıtlı olarak ramazan ayına bu saldırıları getirerek, en acı saldırıları, en büyük saldırıları maalesef Müslümanların mübarek ayı ramazanda yapıyor."

 

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER