ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mayıs 2014 Çarşamba 19:02

Hükümete taziye telefonları geliyor

Hükümete taziye telefonları geliyor

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Soma'daki facianın Türkiye'nin yaşadığı en büyük trajedilerden biri olduğunu belirtti.


Çavuşoğlu'na katıldığı Küresel Göç ve Kalkınma Forumu'nda BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt de taziyelerini iletti.

İsveç'in başkenti Stockholm'de düzenlenen Küresel Göç Ve Kalkınma Forumu'na katılan Çavuşoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Soma'daki facia nedeniyle milletçe büyük üzüntü yaşandığını vurguladı.

Hükümetin ve muhalefet liderlerinin bölgede olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Gerçekten yaşadığımız en büyük trajedilerden biri. O sebeple 3 günlük yas ilan edildi. Şimdiye kadar 230'dan fazla insanımız şehit oldu. Çalışmalar zor şartlarda devam ediyor, her türlü imkanlar seferber ediliyor.
Başbakan Erdoğan'ın bölgedeki açıklamalarını takip ettik. Maalesef vefat eden kardeşlerimizin sayısı 238 oldu. Halen göçük altında kalan kardeşlerimiz var. Durumlarıyla ilgili bir şey söylemek güç. Sürekli yeni yangınlar çıkıyor. O yangınlar söndürüldükten sonra çalışmalar yürütülüyor. Cumhurbaşkanımız, Meclis Başkanımız seyahatlerini iptal ettiler. Fiziki olarak bir şey yapamasak bile bu konuda milletimizin ve iktidarı muhalefetiyle orada olduğunu biliyoruz. Tabii fırsat bilerek kışkırtıcı yayınlar yapanlar, yanlış bilgiler yaymaya çalışanlar da var. Böylesi bir insanlık dramını siyasete alet edenleri de Allah'a havale ediyoruz."
- Taziyeler
Çavuşoğlu, Küresel Göç ve Kalkınma Forumu'na katılmak için bulunduğu İsveç'te taziyeleri kabul ettiklerini de belirterek, "İsveç Başbakanı Reinfeldt ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve İsveç Veliaht Prensesi Victoria başta olmak üzere bakanlar taziyelerini ilettiler. Ban Ki-mun üzüntülerini iletti ve 'yapabileceğimiz bir şey var mı' diye sordular. AB yetkililerinden taziye mesajları geldi. Diğer ülkelerden de bakanlar arıyorlar. Biz de nazikçe teşekkür ediyoruz. 'Şu anda yapılabilecek her şey Türkiye'nin imkanlarıyla yapılıyor' diyoruz ve son durum hakkında bilgi veriyoruz" diye konuştu.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER