ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Haziran 2013 Pazartesi 18:48

Hukukçulardan uyarı: "Tahriklerdan kaçının"


Avrasya Hukuk ve Demokrasi Derneği İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Dursun Karaköse, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylara ilişkin tahriklerden kaçınılması gerektiğini belirtti.

Avukat Dursun Karaköse, yaptığı açıklamada, Gezi Parkı eylemleri olarak gündeme oturan, ülkeye zarar veren eylemlerde, meşru iktidarların idari işlem ve eylemlerine saygı duyulması gerektiğini ifade etti. İktidarların da çoğunluk demokrasisi yerine, çoğulcu demokrasiye, farklı öneri ve düşüncelere saygı duymalarının kaçınılmaz olduğunu ifade eden Karaköse, "Hassas bir dönemden geçen coğrafyamızın bu hassasiyetini bilen, içeriden ve dışarıdan fırsatçılara malzeme olacak her türlü açıklama ve tahriklerden kaçınmak herkesin öncelikli görevidir" cümlelerini kullandı.
Her düşüncenin, fikrin, dini etnik yapının kardeşçe yaşadığı Türkiye'de marjinal yapıların sahnelemeye çalıştıkları oyunlara 'dur' denilmesinin her vatandaşın ülkeye yapabileceği en büyük iyilik olacağını vurgulayan Karaköse, ”Her düşüncenin, fikrin, dini etnik yapının kardeşçe yaşadığı ülkemizde marjinal yapıların sahnelemeye çalıştıkları oyunlara dur demek her ülke vatandaşının ülkeye yapabileceği en büyük iyiliktir. İktidarlarda eylem ve işlemlerinde farklı fikir ve görüşleri saygıyla karşılarken yerel tercihlerdeki yönetişim anlayışı ile daha kucaklayıcı olmalıdır.” ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER