ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Haziran 2013 Cumartesi 15:11

Hukukçulardan sağduyu çağrısı


Hukuk ve Demokrasi Derneği Avrupa Müktesebatı Komisyonu Başkanı Mehmet Erensoy, mal ve can güvenliğini tehdit eden saldırıların meşru taleplerle izahının mümkün olmadığını söyledi. Erensoy, olayların büyümesini körükleyici eylemlerden vazgeçilmesi gerektiğini belirtti.

Mehmet Erensoy, yaptığı açıklamada, Gezi Parkı’ndaki ağaçların sökülmesine tepki olarak başlayan eylemlerin uzlaşma zemininde sonlandırılmasının, en makul yol olduğunu belirtti. Türkiye insanının birbirine güç gösterisi yapmayacak erdem ile basirete sahip olduğunu sahip olduğunu vurgulayan Erensoy, şöyle devam etti: "Ülkemizde Gezi Parkı olayları olarak gündeme oturan olaylarda, eylemin ülke insanına daha fazla zarar vermeden bir uzlaşma zemininde sonlandırılması en makul yoldur. Bu ülke insanı, birbirine güç gösterisi yapmayacak erdem, basiret ve birikime sahiptir. Geçmişte bunun acılarını hayatlarla ödeyen ülkenin, bugün sağduyuya iletişime birbirini önemsemeye ve fikirlerine değer vermeye ihtiyacı vardır. Bu ülke de her insanın birinci sınıf vatandaş olduğu tercih ve taleplerinin önemli olduğu dikkate alınmalıdır. Talepte bulunanların da bu ülkede demokrasiye saygı duymaları insanların mal ve can güvenliğine zarar verecek eylemlerden kaçınmaları, meşru haklı talepleri hukuk dışına çıkararak haksız bir konum oluşturulmamalı, marjinal yapıların zemini genişletilmemelidir."

Ülkede mal ve can güvenliğini tehdit eden saldırıların şiddetin meşru taleplerle izahının mümkün olmadığının altını çizen Erensoy, "Ülkemizde yaşanan bu olayların sosyolojik boyutları ile ele alınması, daha çok iletişim kanallarının hayata geçirilmesi öncelikle iktidarın görevi iken, bir kısım muhalefetin de tahrik ve olayların büyümesini körükleyici eylem ve tutumlardan kaçınması gerektiği açıktır. Gün sorumluluk ve sağduyu günüdür." ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER