ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Şubat 2013 Pazar 12:12

Hukukçular kadın hakları için Avrupa yolcusu


Türkiye'nin kanayan yaralarından biri olan kadına şiddet ve kadın hakları konusunda hakim ve savcılar Avrupa'ya gidecek. İlk etapta Ağrı, Erzincan, Doğubeyazıt, Erzurum ve Tunceli illerinden 36 hakim ve savcı, birer haftalık süreyle ziyaretlerde bulunacak.

Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı ile Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu işbirliğiyle Leonardo Da Vinci Hareketlilik Projesi kapsamında, kadın haklarının korunmasına yönelik iyi uygulamalara sahip Avrupa ülkelerinin ziyaret edilmesi amacıyla 2013 yılı Haziran ve Temmuz aylarında, 2 grup halinde 1 haftalık süre ile Hollanda ve Litvanya ülkelerine düzenlenecek çalışma ziyaretlerine katılacaklara ilişkin liste belirlendi.

Katılımcıların gidecekleri ülkeler ve ziyaret tarihleri daha sonra belirlenecek. Bu bilgiler, ağır ceza merkezlerine gönderilecek tebligatlarla bildirilecek. Katılımcılardan, yapacakları çalışma ziyaretleri sırasında aldıkları notlar ve yaptıkları gözleme dayalı olarak ziyaret değerlendirme raporu düzenlemeleri talep edilecek. Düzenlenecek raporda, kadın haklarının Türkiye'de nasıl daha ileriye götürülebileceği ve önlemlerle daha etkin bir şekilde korunabileceğine dair çözüm önerileri getirmeleri istenecek.

HSYK, Adalet Bakanlığı verilerine göre, kadınlara yönelik cinayet sayısı 2002 yılında 66 iken 2007 yılında bin 11'e çıktığı ve bu sayının 2011 yılında daha da arttığını açıkladı. HSYK, Doğuda yaşayan kişilerin eğitim ve kültür düzeyindeki düşüklük nedeniyle kadın hakları konusunda birçok sorun ile karşılaşıldığını, sorunların çözümünde yargı organlarının görev ve sorumluluğunun ise tartışmasız olduğunu kaydetti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER