ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 11:59

"Hudut Kartalları" kaçakçılara göz açtırmıyor

Türkiye'nin Suriye sınırında güvenliği sağlayan ve "Hudut Kartalları" olarak adlandırılan birlikler, sınırın sıfır noktasında kaçakçılara karşı 24 saat nöbet tutuyor.


Suriye'de devam eden iç savaş nedeniyle karışıklığı fırsat bilen kaçakçılar, Hatay'da sınır hattındaki Hacıpaşa, Kuşaklı, Oğulpınar, Bükülmez ve Beşaslan köylerinden Türkiye'ye yasa dışı yollarla mazot, şeker, sigara gibi bazı malzemeleri geçirmeye çalışıyor.


Esed rejimine bağlı birliklerin kontrolünden çıkan bölgelerde yoğunlaşan kaçakçılar, çoğu zaman silahlı gruplarla Türkiye sınırına dayanıyor. Sınıra hemen her gün silahlı ve atlı şekilde ya da traktörlerle gelen kaçakçı grupları, Suriye'den getirdikleri, mazot ve diğer kaçak malzemeleri gece karanlığından faydalanarak Türkiye'ye geçirmeye çalışıyor.
İskenderun 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'na bağlı 2. Hudut Alayı 2. Hudut Taburu 4. ve 5. Hudut Bölüğü bünyesindeki karakollarda görev yapan ve "Hudut Kartalları" olarak adlandırılan birlikler, kaçakçıların yanı sıra yasa dışı sınır geçişlere karşı karakollardaki merkez kulelerle hudutta yer alan mevzilerde adeta kuş uçurtmuyor.
Sınır hattını termal kamera, gece görüş dürbünleriyle sürekli izleyen birlikler, kaçakçılara taktik tekerlekli zırhlı araç (TTZA), zırhlı personel taşıyıcı (ZPT) ve zırhlı muharebe aracı (ZMA) gibi teknolojik donanımla anında müdahalede bulunuyor. Kaçakçıların sınır hattındaki yasa dışı geçiş güzergahları, "Hudut Kartaları" tarafından tellerle kapatılıyor, yıpranmış olanlar onarılıyor.


Kaçakçı gruplar, geçişlerine izin vermeyen askerlere karşı çoğu zaman hedef gözetmeksizin ateş açıyor ya da yanlarında getirdikleri mazot bidonlarını ateşe veriyor. Sınır hattından ayrılmayan kaçakçı gruplara karşı asker havaya ateş ederek, gaz bombası ve fişeği kullanarak müdahale ediyor.


Zırhlı araçlar eşliğinde 24 saat devriye gezen ve nöbet kulelerinde mevzilenen birlikler, teknolojik imkanları da kullanarak sınır geçişlerine karşı sürekli önlem alıyor.


2. Hudut Alayı 2. Hudut Taburu 5. Hudut Bölüğü'nün Demirbüken, Ziyaret, Kıyıgören ve Hacıpaşa karokollarındaki Hudut kartalları sınırları içerisinde son bir ayda yaptıkları operasyonlarda 300 ton kaçak mazot ele geçirdi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER