ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Mart 2014 Cumartesi 18:17

HUDER Başkanı Birkan: AYM eliyle tahliyeler hukukta kaosun habercisi

HUDER Başkanı Birkan: AYM eliyle tahliyeler hukukta kaosun habercisi


Hukuki Araştırmalar Derneği (HUDER) Bursa Şubesi Başkanı Avukat Zekeriya Birkan, Anayasa Mahkemesi’nin kararları üzerine yapılan tahliyelerin hukuku kaosa sokacağını söyledi.

    HUDER Bursa Şubesi tarafından düzenlenen toplantıda konuşan Avukat Birkan, “Hepinizin bildiği gibi ülkemizde hukuki eksenli ciddi olaylar gelişmektedir. Biz bu olayları yakından takip ediyoruz. Bizim alışılagelmiş olduğumuz sistemin dışında Anayasa Mahkemesi eliyle tahliyeler oluyor. Ben bir hukukçu olarak belirtmek isterim ki Türkiye’de bütün bunlar hukuk içinde ciddi bir sıkıntı ve kaosun da olduğunun habercisidir. Bu böyle devam edemez ve bunların mutlaka düzeltilmesi lazımdır.” dedi.

    HUDER Bursa Şubesi olarak sorunların kaynağında çözülmesi gerektiğini düşündüklerini söyleyen Birkan, şunları kaydetti: “Yani artık bataklıktaki sivrisineklerini öldürerek ya da her olaya ilişkin yeni bir düzenleneme yapılarak bu işin içinden çıkılamaz. Aksi halde hukuk daha fazla kaosa doğru sürüklenir. Yeniden yargılanma konusu, Anayasa Mahkemesi’nin kararlarıyla tahliye konusu, bunlar mevcut sistemimize ve mevcut Ceza Hukuku pratiğimize uygun konular değil.”

    Çözüm önerilerinin sivil anayasa olduğunu dile getiren Birkan, “HUDER Bursa Şubesi olarak daha önce de belirttiğimiz gibi, ülkemizin yeni bir sivil ve demokratik Anayasa’ya ihtiyacı vardır. Çözümün yeni Anayasa’da olduğuna inanıyoruz. Yeni, özgürlükleri kapsayan, temel hak ve özgürlükleri baz alan, sivillerin yapmış olduğu bir Anayasa olursa, bu Anayasa’nın ışığında bütün kanunlarımız ve yargılama sistemimiz yeniden gözden geçirilirse, Türkiye’nin rahatlayacağını, demokratik sistemin daha iyi işleyeceği kanaatindeyiz.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER