ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 19:12

HSYK yaz kararnamesini açıkladı


Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), 2013 yılı adli ve idari yargı ana kararnamesini açıkladı. Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'na; İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Manisa'ya; Antalya Cumhuriyet Başsavcısı İzmir'e; Ankara İstinaf Mahkemesi Başkanı da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na atandı.

HSYK Birinci Daire, 24 Ocak 2013 tarih ve 126/127 sayılı Kararlarında belirtilen prensipler çerçevesinde 2013 yılı adli ve idari yargı ana kararnamelerine ilişkin çalışmalarını 30 Nisan 2013 tarihi itibarıyla sonuçlandırılarak karar altına alındığını bildirdi. 2013 yılı adli ve idari yargı ana kararnamelerinin, hakim ve sacıların eşlerinin atamaları ve çocuklarının öğrenim durumlarını planlayabilmeleri amacıyla, kararname takvimine uygun olarak ilan edilen tarihten 6 gün daha erken açıklandığının dile getirildiği açıklamada, "Kararname çalışmaları sırasında, bu yıl ilk defa atama başvurularının gelmesinin ardından Yönetmelik ve Prensip Kararlarında öngörülen süreler nedeniyle kararname kapsamına girenler kısa mesaj ve elektronik posta yoluyla bilgilendirilmiş, ardından kararname çalışmaları ve görüşmeleri belli bir aşamaya geldikten sonra, sürecin daha öngörülebilir olmasını sağlamak, meslektaşlarımızın taleplerini ve mazeretlerini karşılamak amacıyla kararname kapsamına girenler ile talepte bulunup da kararname kapsamına dahil edilemeyenlere durumları bildirilmiş ve varsa bu hususa ilişkin ek talepleri istenmiş, bu talepler ayrıca Dairemiz tarafından değerlendirilmiştir." denildi.

BOŞ KALAN KADROLARA YENİ ATAMALAR YAPILACAK

Kararname sonrası adli yargıda boş kalan kadrolara 3 Mayıs 2013 tarihinde, idari yargıda boş kalan kadrolara ise Temmuz ayında çekilecek kura kararnameleri ile atamalar yapılacağının dile getirildiği açıklamada, "Kurulumuzun resmi internet sitesinde 25 Ocak 2013 tarihinde yapılan duyuruda da belirtildiği gibi, kararnameye ilişkin tebligatlar 14 Haziran 2013 tarihinden itibaren, belirlenecek takvim çerçevesinde iki grup halinde gönderilecek olup, ilk grupta yer alanların 17 Haziran 2013 tarihinde, ikinci grupta yer alanların ise 4 Temmuz 2013 tarihinde görev yerlerinden ayrılmaları sağlanacaktır. Buna ilişkin ayrıntılı bilgi meslektaşlarımıza ayrıca duyurulacaktır. Kararnameye ilişkin yeniden inceleme talebi olanların, durumlarının bir an önce kesinleştirilmesini sağlamak amacıyla, tebligat yapılmasını beklemeksizin 10 Mayıs 2013 tarihine kadar dilekçelerini Kurulumuza göndermeleri gerekmektedir. Ataması yapılan meslektaşlarımıza yeni görev yerlerinde başarılar diler, kararnamelerin tüm yargı teşkilatına, ülkemize ve ailelerine hayırlı olmasını temenni ederiz." ifadeleri kullanıldı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER