ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2014 Perşembe 01:31

HSYK teklifinde son dakika değişikliği

HSYK teklifinde son dakika değişikliği

HSYK'nın yapısında değişiklik öngören kanun teklifinin görüşmeleri Meclis Genel Kurulu'nda sürüyor. Görüşmeler, tartışmalı geçiyor


Muhalefet, teklifin "anayasaya aykırı" olduğu iddiasıyla önerge sunarken, AK Parti'nin yaptığı son dakika düzenlemesi dikkati çekti.

Kabul edilen AK Parti önergesiyle teklifin 1. maddesi metinden çıkartıldı.

Madde, Yargıtay Kanunu'nun 30. maddesini yeniden düzenliyordu. Madde uyarınca Yargıtay Birinci Başkanı ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı seçilebilmek için Yargıtay üyeliğinde geçen en az 4 yıl görev yapmış olmak şartı 8 yıla, Birinci Başkanvekili, daire başkanı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekili seçilebilmek için öngörülen 3 yıllık görev süresi şartı 6 yıla çıkarılacaktı.

1. maddenin metinden çıkarılmasıyla 46 madde olan teklif 45 maddeye düştü.

Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye'nin El Kaide terör örgütüne yardım ettiğine ilişkin iddialara sert tepki göstererek, "Birileri, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni terör örgütlerine yardım ediyormuş gibi gayretin içine giriyorsa, bilsinler ki bunlar beyhude çabalardır. Çünkü böyle bir yardım asla yapılmamıştır yapılması da söz konusu değildir" dedi.

Bozdağ, Adana'da MİT'e ait olduğu iddia edilen TIR'ları aramak isteyen Jandarma'ya karşı Emniyet'in de kalabalık bir güvenlik gücüyle aramaya engel olmaya çalışması iddialarıyla ilgili olarak da, "Görüntülerden biz de fevkalade rahatsızız. Türkiye Cumhuriyeti'nin hiçbir döneminde MİT, böylesi bir olayla hiç karşılaşmamıştır. Bir ülke düşünün ki, kendi MİT'i, kendi ülkesinin içinde yasalarla verilmiş rutin görevlerini yapma noktasında böylesi bir muameleye maruz kalsın. Herkes söylüyor, 'devlet MİT'in güvenliğini sağlayamaz mı, tedbirleri alamaz mı?' Elbette gerekli tedbirleri alır. Yasalara uygun şekilde yapmasını temin eder. Türkiye Cumhuriyeti bunu yapmaya muktedirdir" dedi.

MİLLİYET

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER