ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 17:40

HSYK: "S.G. isimli herhangi bir üye yok"


 Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), haberlerde geçen S.G. isimli herhangi bir hakim, savcı ya da hakim-savcı adayının bulunmadığının anlaşıldığını bildirdi.

HSYK, bazı basın yayın organlarında çıkan bir savcının kız kardeşini üniversite sınavına girmesini engellediği şeklinde çıkan haberlere ilişkin açıklama yaptı. Bazı basın yayın organlarında, "Savcı abinin şiddeti", "B.G.'yi savcı ağabeyinden polis kurtardı", "Kadına şiddetle bunlar mı mücadele edecek" şeklinde çıkan haberlere ilişkin olarak kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulduğunun belirtildiği açıklamada, yukarıda başlıkları verilen gazete haberlerinden, Bodrum'da yaşayan B.G.'nin üniversite sınavlarına girmek istediği ancak savcı stajyeri olan ağabeyi S.G.'nin, B.G.'nin sınava girmesini engellemek amacıyla eve kapattığı ve B.G.'ye şiddet uyguladığının yazıldığı ifade edildi.

Açıklamada, "Ankara 5. Aile Mahkemesi’nin konuya ilişkin dosyası, hakim ve cumhuriyet savcıları ile hakim-savcı adaylarının kadro defterleri incelendiğinde, bahse konu haberlerde geçen S.G. isimli herhangi bir hakim, savcı ya da hakim-savcı adayının bulunmadığı anlaşılmıştır. Küçük bir araştırmayla haberin gerçeği öğrenilebilecekken, büyük bir özveri ile görevlerini yapan meslek mensuplarını zan altında bırakacak şekilde ve alaycı bir üslupla haber yapılmasının gazetecilik meslek etiği ile bağdaşmadığı açıktır." denildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER