ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2013 Perşembe 18:04

HSYK: Adli Kolluk Yönetmeliği Anayasa’ya açıkça aykırıdır


Hâkimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 'Adli Kolluk Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin' Anayasa ve Ceza Muhakemesi Kanunu’na açıkça aykırı olduğunu bildirdi. HSYK 2. Daire Üyesi Halil Koç, HSYK 3. Daire Üyesi Rasim Aytin, HSYK 1. Daire Üyesi İsmail Aydın, HSYK 3. Daire Üyesi Ahmet Karayiğit, HSYK 1. Daire Üyesi ve Müsteşar Birol Erdem açıklamaya muhalefet şerhi koydu. HSYK’dan yapılan açıklamada, karara Adalet Bakanlığı Müsteşarı Birol Erdem'in, Adli Kolluk Yönetmeliği'nde yapılan değişikliğin Anayasa'ya ve kanunlara aykırı olmadığı gerekçesiyle, açıklamaya muhalif kalan diğer üyelerin ise yönetmeliğin iptali istemiyle Danıştay’a dava açılması nedeniyle HSYK’nın açıklama yapmaması gerektiğini belirttikleri aktarıldı.

HSYK’dan yapılan yazılı açıklamada, kuvvetler ayrılığı, yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğünün demokratik hukuk devletinin olmazsa olmaz temel esasları olduğu, yasama ve yürütme organlarına karşı bağımsızlığı korunan yargının, yönetenlere karşı yönetilenlerin güvencesi olduğu bildirildi.

HSYK’dan yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "21 Aralık 2013 tarihli 'Adli Kolluk Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik' yargı bağımsızlığı, kuvvetler ayrılığı ilkeleri ile Anayasa’nın 144, 159 ve Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 157, 160, 161, 164 ve 167 inci maddelerine açıkça aykırıdır.

Anayasamıza göre herkes ayrım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. Devlet organları ve idare makamları da bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar.

Hukuka aykırı eylem ve işlemlerde bulunulması halinde yönetenlerin de herkes gibi yargı tarafından denetlenmesi demokratik hukuk devletinin bir gereğidir.

Hâkim ve savcıların hukuka aykırı eylemde bulunduğu düşünülüyorsa bunun şikayet makamı HSYK’dır. HSYK'ya gelen şikâyetler titizlikle değerlendirilmekte ve eylemleri sabit görülenler hakkında gereken disiplin cezalarını uygulamaktadır. Nitekim 2013 yılı içerisinde Kurulumuza gelen ihbar ve şikâyetler üzerine 13 bin 500 hâkim ve savcıdan 331’i hakkında soruşturma izni verilmiş ve 19’u meslekten çıkarma cezası olmak üzere toplam 288 hâkim ve savcıya değişik disiplin cezaları verilmiştir.

Herkes, yargı bağımsızlığına zarar verecek söz ve eylemler ile özveri ve titizlikle görev yapan yargı mensuplarını zan altında bırakacak beyan ve yazılardan kaçınmalıdır.

Karara, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Birol Erdem, Adli Kolluk Yönetmeliği'nde yapılan değişikliğin Anayasa'ya ve kanunlara aykırı olmadığı gerekçesiyle, açıklamaya muhalif kalan diğer üyeler ise yönetmeliğin iptali istemiyle Danıştay’a dava açılması nedeniyle HSYK’nın açıklama yapmaması gerektiğini belirttiler."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER