ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 14:56

Hrant Dink Malatya'da sokak ismi oldu


 İstanbul'da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in ismi Malatya’nın Çavuşoğlu Mahallesi'ndeki doğduğu evin sokağna ‘Hrant Dink’ ismi verildi. Belediye meclisinde verilen kararla; Malatyalı sanatçılar Ahmet Kaya, İlyas Salman, Belkıs Akkale ve Kemal Sunal'ın isimlerinin de şehirdeki değişik sokaklarda yaşatılmasına karar verildi.

Malatya Belediyesi ile Kent Konseyi tarafından yürütülen Kent Kimliği Projesi kapsamında, 83 mahalle ve 3 bin 206 cadde ile sokak için yeniden isimlendirme çalışması yapıldı. İsmi tekrar eden 253 adet cadde ve sokakla birlikte, ilgili yönetmeliklerde belirtilen adres standardına uymayan toplamda 2 bin 406 cadde ve sokak ismi değiştirildi. Yapılan düzenleme ve güncelleme çalışmalarıyla mükerrer isimler düzeltilerek cadde ve sokaklara yeni isimler verildi. Kent Kimliği Projesi çerçevesinde, mahalle sınırlarının değişmesi, aynı isimlerin yer alması nedeniyle adres bulmakta güçlük çekilmesi üzerine yapılan kapsamlı düzenlemeyle bazı sokaklara kentte yetişerek ülke çapında üne kavuşan kişilerin adları verildi. Cadde ve sokaklara yeni isimler verilirken, başta şehitler olmak üzere Niyazi Mısri, Fethi Gemuhluoğlu, Hüseyin Doğan Dede, Kemal Sunal, Ahmet Şentürk gibi Malatyalı bilim, sanat, edebiyat ve siyaset adamlarının isimleri de unutulmadı. Vefa gösterilen isimler arasında Malatya’da doğup büyüyen Hrant Dink de yer aldı. Uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden gazeteci Hrant Dink'in adı, Çavuşoğlu mahallesindeki doğduğu evin bulunduğu sokağa verildi.

Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, çalışma kapsamında Malatyalı şehitlerin ve ülke siyasetine, sanatına önemli katkılarda bulunmuş çok sayıda Malatyalının isimlerinin cadde ve sokaklara verildiğini söyledi.

Cadde ve sokaklara isim belirlenmesi sürecinde, Malatyalı tanınmış isimlerin de dikkate alındığını belirten Çakır, İstanbul'da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden gazeteci Hrant Dink'in adını da doğduğu evin bulunduğu Çavuşoğlu Mahallesi'nde bir sokağa verdiklerini kaydetti.

Çakır, "Bu sokak, Hrant Dink'in doğduğu evin bulunduğu sokaktır. Buraya Hrant Dink adının verilmesinin doğru olacağını düşündük. Ayrıca Malatyalı sanatçılar Ahmet Kaya, İlyas Salman, Belkıs Akkale ve Kemal Sunal'ın da isimleri sokaklara verildi" dedi.

Malatya Kent Konseyi Başkanı Ali Yıldırım, düzenleme kapsamında günler öncesinden sokak ismi önerileri için duyuru yaptıklarını, toplumun farklı kesimlerinden gelen önerileri dikkate alarak yerleşim yerlerini yeniden adlandırdıklarını kaydetti.

MAHALLEDEKİ ERMENİ KİLİSESİ RESTORE EDİLİYOR

Malatya Valiliği, Çavuşoğlu Mahallesi'ndeki Ermeni Taşhoron Kilisesi ile merkeze bağlı Venk köyündeki Venk Kilisesi'nin restorasyonu başladı. Hrant Dink'in doğduğu evin de bulunduğu mahallede bulunan 250 yıllık Taşhoron Kilisesi restorasyon projesi tamamlanarak, Sivas Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun onayına sunuldu. Onay sonrası Kültür ve Turizm Bakanlığı da restorasyon projelerini 2012-2013 yatırım programına alarak ödenek tahsis etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER