ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Mart 2014 Çarşamba 12:45

Honamlı keçi ırkı, üniversite ortamında ilk yavrularını verdi


Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Veteriner Fakültesindeki bilim insanlarının yaptığı çalışmalar sonucunda, dünyada sadece Teke yöresinde yaşadığı belirtilen Honamlı keçi ırkı üniversite ortamındaki ilk yavruları doğurdu.
Rektör Prof. Dr. Mustafa Saatcı öncülüğünde Veteriner Fakültesi Zootekni Anabilim Dalı öğretim üyeleri, geçen yıl temmuz ayında "Honamlı keçi ırkının üreme, süt verimi, karkas özelliklerinin belirlenmesi ve bu ırkın anatomik özelliklerinin osteolojik (Anatominin kemiklerle ilgili bölümü) yönden kıl keçisiyle karşılaştırılması" isimli proje çalışması başlattı.
Zootekni Anabilim Dalı'ndan Doç. Dr. Özkan Elmaz'ın yürütücüsü olduğu, TÜBİTAK tarafından desteklenen proje kapsamında yetiştirilen 70 Honamlı dişi keçi ile 2 Honamlı tekeden oluşan sürü, ilk yavrularını verdi.
İstiklal Yerleşkesi'nde oluşturulan çiftlikte çiftleştirilen 60 keçiden 45'i doğum yaptı. Bu doğumlarda 65 yavru dünyaya geldi. Diğer keçilerden 15'inin de doğum yapacağı belirtildi.
Doğan yavrular, 2 yıl sürüde tutulacak ve her ay düzenli olarak gelişimleri takip edilecek. Anne keçilerin ise süt verimleri kontrol edilecek. Çiftleştirilmeyen 10 keçi üzerinde ise hormon ölçümleri yapılacak.
Projeden elde edilen ilk verilere göre, yerli bir gen kaynağı olan Honamlı keçi ırkının dölverim özelliklerinin yüksek olduğu, dünyanın sayılı ırkları arasında değerlendirilebileceği belirtildi.
- "Dünyanın en doğal organik keçi sütünü veriyor"
Rektör Saatcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, 6-7 yıl önce Teke yöresini gezerek keçi ırkları üzerinde çalışma yaptıklarını, Honamlı keçi ırkının üstün özelliklerini tespit ettiklerini anlattı.
Daha sonra bir proje hazırlayarak TÜBİTAK'a sunduklarını ve projelerinin kabul edildiğini ifade eden Saatcı, şöyle konuştu:
"Proje ekibimiz Honamlı keçisini inceleme altına aldı. Kıl keçisinden farklı özellikleri olduğu belirlendi. Bu ırkın oğlak verimi, büyüme hızı, et verimi ve süt verimi oldukça yüksek. İddia ediyoruz, dünyanın en doğal organik keçi sütünü veriyor. Meralarda çalılarda beslenip yavrularını meydana getirdiler ve sütü sundular. Bu sütün değeri ölçülmez. Keçi sütü şifa kaynağı. Ülkemizde üretilmesi ise gurur verici. İnşallah organize şekilde üretime geçip sütü halkımıza sunabiliriz."
- "Kaliteli damızlık üretimi sağlanacak"
Doç. Dr. Elmaz ise Honamlı keçi ırkının laktasyon süt verimi ve süt bileşimini hakkında ilk verilerin toplanmaya başlandığını söyledi.
Çalışmalarda önemli bir etçi ırk olduğu yönünde elde edilen veriler ışığında doğan oğlakların büyümesinin 2 yıl boyunca düzenli aralıklarla takip edileceğini bildiren Elmaz, "Proje sonunda Honamlı keçi ırkı ile ilgili bütün özellikler bilimsel olarak ortaya konduktan sonra, bölgedeki yetiştiricilere Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi Eğitim, Araştırma ve Uygulama Çiftliği yoluyla kaliteli damızlık üretimi sağlanacaktır" dedi.
Elmaz, Honamlı keçi ırkının Burdur'un Antalya'ya yakın olan bölgeleri ile Antalya Korkuteli ve Kepez bölgelerinde görüldüğünü kaydetti.
Honamlı keçisinin büyüme verilerinin dünyanın en iyi etçil keçi ırkı diye bilinen "Boer" ırkıyla başa baş olduğunu, hatta bazı verilerinin daha yüksek çıktığına dikkati çeken Elmaz, "Yaptığımız ilk araştırmalara göre Honamlı keçi ırkı dünyada başka bir yerde yok. İlk bilimsel veriler Honamlı ırkının verim değerleri açısından dünyada sayılı bir ırk olabileceğini gösteriyor. Bu konu üzerinde çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER