ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Ocak 2014 Pazar 22:14

Holokost Kurbanlarını Anma Günü


Türkiye'nin, 27 Ocak "Holokost Kurbanlarını Anma Günü" vesilesiyle Nazi rejimi sırasında topluca katledilen Yahudileri ve diğer azınlıkları saygıyla andığı bildirildi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu tarafından, 2005 yılında, nadir görülen oydaşmayla kabul edilen bir kararla 27 Ocak tarihi, Holokost Kurbanlarını Anma Günü olarak ihdas edildiği belirtilerek "Bu anlamlı günde Nazi rejimi sırasında topluca katledilen Yahudileri ve diğer azınlıkları saygıyla anıyoruz" denildi.

Açıklamada, İkinci Dünya Savaşı yıllarında büyük çoğunluğu Yahudi kökenli, birçok Türk vatandaşının da toplama kamplarında hayatını yitirdiğine değinilerek "Bu vesileyle Avrupa'daki Yahudi kökenli vatandaşlarımızı soykırımdan kurtarmak için kendi hayatlarını tehlikeye atmaktan çekinmemiş olan diplomatlarımızı da rahmet ve minnetle yad ediyoruz" ifadesine yer verildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu sene Musevi cemaatimizin de değerli katkılarıyla Kadir Has Üniversitesinde dördüncüsü düzenlenen anma törenine, Bakanlığımızı temsilen Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Naci Koru katılmaktadır. Anma töreni kamuoyuna konunun önemini hatırlatarak özellikle genç nesillerin Holokost ve insanlığa karşı işlenen suçlar alanında bilinçlenmesine de katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

BM'nin Holokost Kurbanlarını Anma Günü ihdas etme kararı, aynı zamanda, nerede olursa olsun etnik kökeni ve dini inançları temelinde kişi veya topluluklara karşı tüm hoşgörüsüzlük, tahrik, taciz ya da şiddet uygulamalarını kınama amacını da taşımaktadır. Ülkemiz bu doğrultuda ırkçılık, yabancı düşmanlığı, ayrımcılık, antisemitizm ve islamofobinin önlenmesine yönelik ilkeli tavrını bugün olduğu gibi gelecekte de kararlılıkla sürdürecektir."
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER