ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2014 Salı 10:16

Hollande onuruna Çankaya Köşkü'nde akşam yemeği

Hollande onuruna Çankaya Köşkünde akşam yemeği


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın onuruna Çankaya Köşkü’nde resmi akşam yemeği verdi.

Yemekte konuşan Cumhurbaşkanı Gül, 22 yıl sonra Fransa’dan Türkiye’ye devlet başkanı düzeyindeki bu ilk ziyaretin tarihi önemine işaret etti. Gül, bu ziyaretin, köklü bir mazisi bulunan ilişkilerin, tarihi derinliğine yakışır seviyelere taşınması bakımından mihenk taşı teşkil edeceğine inandığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Gül konuşmasında, siyasi, diplomatik ve ticari alanda başlayan ilişkilere, zamanla çok zengin beşeri boyutlar eklendiğini belirterek, günümüzde Fransız kahvaltı kültürünün vazgeçilmez unsuru olan kahvenin, 17’nci yüzyılda bu topraklardan Fransa’ya götürüldüğünü kaydetti.

FRANSIZLARIN GÖZÜNDEN ANADOLU VE İSTANBUL

“Batı dünyası, bu toprakları ve kültürünü, İstanbul’dan ‘dünyanın başkenti’ olarak bahsedecek kadar şehrin büyüsüne kapılan ve Türkiye’ye yerleşmeye karar veren Fransız Lamartin’in gözünden, Pierre Loti’den, Filober’den ve Dö Nerval’den tanımıştır.” diyen Cumhurbaşkanı Gül, şöyle konuştu: “Günümüzde de köklü bir maziyi ve müşterek değerleri paylaştığımız Fransa ile ilişkilerimizi her alanda derinleştirme irademiz tam ve güçlüdür. Fransa’nın da aynı iradeyi göstermesi halinde, iki ülke halklarının birbirleriyle ilgili toplumsal algılamalarının süratle olumlu yönde değişeceğinden hiç şüphe duymuyorum. Esasen ikili ilişkilerimizi ekonomik ve ticari alanda desteklemek için imkanlar geniştir. En başta Türkiye’de siyasi istikrar sağlanmıştır. Ayrıca, Maastricht Kriterleri büyük ölçüde karşılanmıştır. Makroekonomik göstergeler güçlüdür. Finans ve bankacılık sektörü, ekonomik şoklar karşısında rüştünü ispatlamıştır. Küresel kriz ortamında Türkiye, yabancı yatırımcılar için güvenli bir liman olmuştur.”

“BU ZİYARET, İKİLİ İLİŞKİLERİMİZE İLAVE DİNAMİZM KAZANDIRACAK”

Fransız müteşebbislerin, Türkiye’nin sunduğu imkânlardan istifade ettiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, “Nitekim ticaret hacmimiz yaklaşık 11 milyar dolardır. Bugün Sayın Cumhurbaşkanı ile 20 milyar Evro hedefini koyduk. Son on yılda ülkemizdeki Fransız yatırımları 7,2 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Fransa’daki Türk yatırımları da 1,2 milyar doları bulmuştur. Önde gelen Fransız iş adamlarıyla birlikte gerçekleştirdiğiniz bu ziyaretin, ticaretten enerjiye, otomotivden telekomünikasyona kadar uzanan geniş bir yelpazede güçlü bir sinerji oluşturarak, ikili ilişkilerimize ilave dinamizm kazandıracağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

“KÜRESEL VE BÖLGESEL BİRÇOK KONUDA ORTAK BAKIŞ AÇISINA SAHİPİZ”

Ortak ilke ve değerler temelinde, Türkiye-Fransa ortaklığının bugün de önemini koruduğunu söyleyen Gül, Türkiye ile Fransa’nın, karşı karşıya olduğu birçok küresel ve bölgesel konuda bakış açıları ve politikaları büyük ölçüde örtüşen iki ülke olduğunu belirtti. Pozitif bir gündemle sürdürülecek Türkiye-Fransa ilişkilerinin, müspet bir sinerji oluşturacağını ifade eden Gül, “Bu itibarla, bölgesel ve küresel meselelerle ilgili yakınlığımızın, ikili ilişkilerimize ve AB üyelik sürecimize mutlaka pozitif biçimde yansıtılması gerektiğine inanıyorum. Modern Türkiye, Avrupa ile ilişkileri hiçbir zaman sadece güvenlik eksenli bir bakış açısıyla ele almamıştır. Bizim için Avrupa, ortak bir maziyi, ortak ilke ve değerleri, bölgesel ve küresel meseleler karşısında müşterek çıkarları paylaştığımız bir ortaklık projesidir.” şeklinde konuştu.

AB ÜYELİK MÜZAKERELERİNDE ‘AHDE VEFA’ VURGUSU

Türkiye’nin, geçmişinde özgürlük ve güvenliği için büyük fedakârlıklar üstlendiği ve parçası olduğu Avrupa’nın, geleceğinde de ortak ilke ve değerler temelinde yer almak istediğini dile getiren Cumhurbaşkanı Gül sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yıl AB ile ilişkilerimizin 50’nci yıl dönümünü idrak ediyoruz. AB üyelik müzakerelerini, ahde vefa ilkesi temelinde sonuna kadar götürmek istiyoruz. Müzakere sürecini tamamlamış ve her alanda Avrupa standartlarını yakalamış bir Türkiye, şüphesiz herkesin yararınadır.”

“FRANSA’NIN MÜSPET YAKLAŞIMI MEMNUNİYET VERİCİ”

Türkiye’nin, Fransa’dan geçmişte AB katılım sürecimizde güçlü destek gördüğünü, ancak zamanla maalesef Paris’te belli tereddütlerin ortaya çıktığını kaydeden Gül, bugün Fransa’nın, Türkiye’nin AB üyelik süreci konusunda yeniden müspet bir yaklaşıma yönelmesini memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti. "Avrupa için en büyük tehlike yılgınlıktır. Bu tespiti, zamanında Cumhurbaşkanı Mitterrand da yapmıştı." diyen Gül, "Avrupa projesi, her zamankinden daha fazla vizyon, stratejik bakış ve pragmatizm gerektirmektedir. Gelecek kuşaklara ancak bu şekilde heyecan ve umut aşılayabiliriz. Türkiye ve Fransa, hiç şüphesiz Avrupa projesinin geleceğine yeni bir soluk getirebilecek basiret, sağduyu ve liderlik anlayışına sahiptir.” şeklinde sözlerini tamamladı.

ÇANKAYA KÖŞKÜ’NDE RENKLİ GÖRÜNTÜLER

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın konuşmasının ardından sanatçı Candan Erçetin, önce “Non Je Ne Regrette Rien”, ardından Türkçe de söylenmiş Fransızca şarkılardan “Tombe La Neige - Her Yerde Kar Var” ve son olarak, Yahya Kemal Beyatlı’nın bir şiirinden uyarlanan “Sans Toi Je Suis Seule-Sessiz Gemi” adlı eserleri seslendirdi.

Öte yandan Trabzonspor’un Fransız futbol oyuncusu Maou'un da, her iki ülke cumhurbaşkanına forma hediye etmesi renkli görüntülere neden oldu. Çankaya Köşkü’ndeki resmi akşam yemeğine; TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Genel Kurmay Başkanı Necdet Özel’in yanı sıra çok sayıda seçkin davetli iştirak etti.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER