ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2014 Salı 11:47

Hollande, Galatasaray Üniversitesi’ni ziyaret etti

Hollande, Galatasaray Üniversitesini ziyaret etti


Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Galatasaray Üniversitesi’ni ziyaret etti. Hollande, ziyaretin ardından sanatçı Candan Erçetin’e kültür ve sanat nişanı taktı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Türkiye’ye yaptığı resmi ziyaret kapsamında Galatasaray Üniversitesi’ni ziyaret etti. Hollande, Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ethem Tolga ile görüştü.

Görüşmenin ardından Hollande, rektör Tolga ve Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı İnan Kıraç, ‘Bilim ve yüksek öğretim alanında işbirliği’ konulu bir konuşma yaptı. Daha sonra Hollande, sanatçı Candan Erçetin’e kültür ve sanat nişanı taktı.

Program sırasında Türk tarih profesörü İlber Ortaylı da kısa süreli bir rahatsızlık geçirdi. Ortaylı’ya sağlık görevlileri müdahale ettikten sonra salondan çıktı. Hollande da Ortaylı’nın elini tutarak bir süre konuştu.

Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ethem Tolga, “20 yılı aşkın süredir Fransa’dan Türkiye’ye gerçekleşen ilk devlet ziyareti olması, Türk-Fransız diyalogundaki canlanmaya işaret etmesi ve Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik süreci çerçevesinde sembolik bir adım oluşturması bakımından özel bir önem taşımaktadır.” ifadelerini kullandı.

Tolga, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın Cumhurbaşkanı, Galatasaray Üniversitesi Türkiye ve Avrupa arasında bir köprü oluşturma misyonu Fransa ile birliği halinde sürdürmektedir. İşbirliğimiz sadece bilimsel alanda değil, aynı zamanda diplomatik düzeyde olup Türkiye’yi ziyaret eden Fransız devlet adamları her seferinde Galatasaray’ı ziyaret etmektedirler. Bu işbirliğinin birçok alanda gelişmeye devam edeceğini umuyoruz.”


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER