ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL36°C
Sıcak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 17:40

Hollanda'nın yeni kralı yemin etti


Hollanda'da 123 yıl aradan sonra ilk kez kral ünvanını alan ve bugün annesinden kraliyet tacını devralan Willem Alexander, kilisede yemin etti.
     Amsterdam'daki Nieuwe Kerk Kilisesi'nde düzenlenen yemin törenine, Senato ve Meclis Başkanları ile kabine üyelerinin yanı sıra 30 kadar ülkeden prens, prenses ve bakan katıldı.
     Törende Türkiye'yi, Kraliyet ailesinin özel davetlisi olarak bu ülkeye gelen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile eşi Zeynep Babacan ve Türkiye'nin Lahey Büyükelçisi Uğur Doğan temsil etti.
     Willem Alexander, Hollanda milli marşının okunmasının ardından yaptığı konuşmada, annesine teşekkür ederek, annesinin 33 yıl boyunca sorumluluğunun bilincinde görev yaptığını belirtti. Yeni Kral, daha sonra davetlilerin huzurunda yemin ederek resmen görevine başladı.
     Yeminin ardından Senato Başkanı Fred de Graaf'ın yönettiği kilisedeki oturumda milletvekilleri ve senatörler de Kral ve anayasaya sadakatlerini bildiren yemini etti. Söz konusu yemin isteğe bağlı olduğu için 16 milletvekili ve senatörün yemin etmediği bildirildi.
     "Yaşasın Kral" sloganıyla sona eren kilisedeki törenden sonra davetliler, yeni kralın vereceği resepsiyona katılmak üzere Kraliyet Sarayı'na geçti.
     Kral Willem Alexander ve eşi Kraliçe Maxima, akşam da gemiyle halkı selamlayacak.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER