ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2014 Cuma 19:32

Hollanda'da yerel seçime doğru dil tartışması


Yerel seçimlere hazırlanan Hollanda'da iktidarın büyük ortağı Liberal Parti'nin (VVD) yabancıların yoğun yaşadığı Rotterdam'da astığı, kentte sadece Hollandaca konuşulmasını savunan afiş rahatsızlığa sebep oldu.
"Rotterdam'da Hollandaca konuşuyoruz" yazılı afişe karşı çıkan aralarında farklı siyasi partilerin bulunduğu geniş bir kesim, söz konusu yazının farklı kökenlere sahip insanları dışladığı görüşünü savunuyor. VVD ise kamuoyunda ve medyada eleştirilere maruz kalan afişin kaldırılmayacağını açıkladı.
Afişle ilgili açıklama yapan iktidarın diğer ortağı İşçi Partisi'nin (PvdA) Rotterdam Belediye Meclis üyesi Zeki Baran, 175 farklı kültürden insanın yaşadığı bir kentte sadece bir dilin konuşulmasını savunmanın anlaşılır olmadığını söyledi.
Hollanda'da sürekli ikamet edenlerin bu ülke dilini konuşmalarını her zaman savunduklarını ama bu tarz yasakları özendirici bir afişi kabul etmelerinin mümkün olmadığını kaydeden Baran, liberallerin bu yolla aşırı sağ kesimin oylarını almayı planladıklarını ileri sürdü.
Şehrin birçok yerine asılan afişin partilerinde ciddi bir rahatsızlığa yol açtığını aktaran Baran, "Rotterdam'da 175 farklı dil konuşuluyor. Rotterdam ekonomik açıdan büyük bir şehir, uluslararası limana sahip. Buna rağmen 'insanlar tek dil konuşmalı' tarzındaki bir anlayışın kabul edilmesi mümkün değil" dedi.
19 Mart'ta yapılacak yerel seçimde farklı partilerden çok sayıda Türk kökenli adayın yarıştığı Hollanda'da zaman zaman adayların hazırladıkları Türkçe afişler de tartışmalara yol açıyor.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER