ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2012 Pazartesi 16:49

Hollanda'da yeni hükümet kurma çalışmaları

Hollanda'da yaklaşık 45 gündür devam eden yeni hükümeti kurma çalışmalarında sona gelindi.


 Hollanda'da yaklaşık 45 gündür devam eden yeni hükümeti kurma çalışmalarında Liberal Parti (VVD) ile İşçi Partisi'nin (PvdA) üzerinde anlaşmaya vardığı koalisyon protokolü taslağı, her iki partinin meclis gruplarında kabul edildi.
    
VVD lideri ve geçici hükümetin Başbakanı Mark Rutte ile PvdA lideri Diederik Samsom yaptıkları açıklamada, sabah saatlerinde toplanan meclis gruplarının hazırlanan protokolü onayladığını bildirdi.
    
Bugün akşam saatlerinde resmi olarak açıklanması beklenen kolisyon protokolü, hafta sonunda yapılacak PvdA kongresinde de kabul edildikten sonra meclis gündemine gelecek. Meclisteki görüşmelerin ardından geçici Başbakan Mark Rutte'ye yeni hükümeti kurma görevi verilecek.
    
Her iki partinin bakanlıkların dağılımı ve isimler üzerinde büyük oranda anlaşmaya vardığını dile getiren siyasi yorumcular, yeni kabinenin 5 Kasım'da ya da Başbakan Mark Rutte-nin 5-7 Kasım tarihlerinde Türkiye-ye yapacağı ziyaretin hemen ardından resmi olarak işbaşı yapabileceği değerlendirmesinde bulunuyor.
    
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER