ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mart 2014 Cuma 13:28

Hollanda'da seçimlerin istismar edilmesi

Hollanda'da gelecek hafta yapılacak yerel seçimler öncesinde bazı bölgelerde vekaletle oy kullanma konusunun istismar edildiği bildirildi.


Hollanda'da gelecek hafta yapılacak yerel seçimler öncesinde bazı bölgelerde vekaletle oy kullanma konusunun istismar edildiği bildirildi.

Kimi parti ya da adayların, adlarına vekaleten oy kullanmak amacıyla vatandaşların seçmen kartlarını topladığı bilgisi üzerine bazı şehirlerde soruşturma başlatıldı.

Söz konusu şehirler arasında yer alan Roermond'un belediye yetkilileri, konuyla ilgili çok sayıda şikayet aldıklarını söyledi.
Ülke gündeminin ön sıralarına yerleşen ve "oy sahtekarlığı" olarak tanımlanan olayla ilgili bazı yerel yönetimlerin savcılığa suç duyurusunda bulunduğu belirtilirken, iddialara adı karışan İşçi Partisi'nin (PvdA) Soest kentindeki liste başı adayı Osman Suna adaylıktan çekildi.

Bir televizyon kanalının gizli kamerayla yaptığı çekimlere konu olan Suna, bazı kişilerden seçmen kartlarını toplamakla suçlanıyor. Olayın ortaya çıkması üzerine partisi tarafından eleştirilen Suna, adaylıktan çekildiğini açıkladı.

Seçime katılımın düşük olduğu Hollanda'da aktif siyasi katılımı artırmak için uygulanan vekaletle oy kullanma sistemine göre, bir kişi imzalı seçmen kartlarını aldığı iki kişi adına oy kullanabiliyor. Seçmen kartlarının parti ya da adaylar tarafından toplanması ise kanunen yasak.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER