ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2014 Cuma 15:28

Hollanda'da aşırı sağ yükselişte


Hollanda'da, Müslümanlar ve İslam'a yönelik olumsuz tutumuna son dönemde Avrupa Birliği (AB) karşıtlığını da ekleyen aşırı sağcı Geert Wilders'ın lideri olduğu Özgürlükler Partisi'nin (PVV) oy oranı artmaya devam ediyor.
Ülkede yapılan farklı kamuoyu araştırmalarına göre, merkez partilerini geçen PVV, ilk sıraya yerleşmiş durumda.
Maurice de Hond'un ardından Ipsos adlı araştırma kurumunun yaptığı kamuoyu yoklamasında, 14 milletvekilline sahip PVV'nin, seçim olması halinde 27 milletvekili çıkarabileceği belirtildi.
Aynı araştırmada iktidar ortakları Liberal Parti (VVD) ile İşçi Partisi'nin (PvdA) yaklaşık yüzde 40 oranında oy kaybettiği görülüyor. Buna göre bugün seçim yapılması halinde 41 milletvekiline sahip VVD 24, 38 milletvekiline sahip PvdA ise 19 milletvekili çıkarıyor.
Hollanda'da 22 Mayıs'ta yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleriyle ilgili anketlerde de önde çıkan Wilders'ın partisi, ülkenin AB'den ve ortak para birimi avrodan ayrılmasını istiyor.
Başta Fransa olmak üzere Avrupa genelinde benzer politikaları savunan aşırı sağdaki partilerle işbirliğine gitme kararı alan Wilders, AB'den ayrılmanın Hollanda'ya maddi anlamda kazanç sağlayacağını savunuyor.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER