ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Aralık 2013 Salı 13:01

Hollanda, Soçi'deki Kış Olimpiyatları'na protesto


Hollanda, Rusya'nın Soçi kentinde yapılacak 2014 Kış Olimpiyatları'nın protesto edilip edilmemesini tartışıyor. Muhalefet partilerinin aksine koalisyon ortakları protestoya soğuk bakıyor.
Olimpiyatlara üst düzey katılımdan yana olmadıklarını belirten ana muhalefetteki Sosyalist Parti (SP) Milletvekili Harry van Bommel, Kral ya da Başbakan'ın Soçi'ye gitmemesini istedi.
Rusya'daki insan hakları ihlallerini ileri süren Bommel, Hollanda'nın tıpkı Almanya, Fransa ve Amerika gibi olimpiyatlara gitmeyerek siyasi bir tavır alması gerektiğini ifade etti.
İktidar ortakları Liberal Parti (VVD) ile İşçi Partisi (PvdA) ise iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin başlamasının 400. yılının kutlandığı bu dönemde ilişkilerin zarar görmemesi için Rusya'ya yönelik bir protestoya karşı çıkıyor.
Koalisyonun büyük ortağı VVD, partiler üstü bir konumda bulunan Kral'ın Olimpiyatlara katılmasını savunurken, PvdA , Rusya ile insan hakları konusundaki görüşmelerin sürmesini istiyor. Dışişleri Bakanı Frans Timmermans da daha önce yaptığı açıklamada, olası bir boykotu desteklemediğini dile getirmişti.
Birçok Avrupa ülkesinin aksine Hollanda hükümeti, Kış Olimpiyatlarına hangi düzeyde katılım olacağını henüz kararlaştırmamış durumda. Söz konusu kararın Noel tatilinden dolayı en erken ocak ayında alınması bekleniyor.

 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER