ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Kasım 2013 Cuma 18:41

Hollanda, Mali'ye asker gönderecek


Hollanda, Mali'de Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı görev yapan barış gücü MINUSMA'ya askeri destek sağlayacak.
Hollanda Bakanlar Kurulu toplantısında alınan karara göre, 380 kişiden oluşacak askeri grup ilk aşamada 2015 yılına kadar bölgede görev yapacak. Askerlerin görev sürelerinin uzatılıp uzatılmayacağına daha sonra karar verilecek.
Hükümet, askeri birliğe ek olarak koruma amaçlı 4 Apache saldırı helikopteri gönderilmesini de kararlaştırdı. Hükümet tarafından yapılan açıklamada, askeri birlik içinde bir grup polis memuru ile sivil uzmanları da yer alacağı kaydedildi.
Askerlerin bölgede özellikle BM misyonu için bilgi toplama ve analiz gibi görevleri üstlenmesi beklenirken, polisler ile sivil uzmanların emniyet güçlerinin eğitimi, hukuk ve güvenlik konularında çalışacağı belirtildi.
Hollanda Başbakanı Mark Rutte, ülkesi ve Avrupa'nın çıkarları doğrultusunda Mali'ye asker gönderdiklerini kaydetti. Mali'nin kuzeyinin aşırı grupların eğitim alanı haline geldiğini söyleyen Rutte, aynı zamanda fakirlikle mücadele eden Mali halkı için bu kararı aldıklarını ifade etti.
Askeri birliğin ülkeye maliyetinin ilk yıl 65 milyon avro, daha sonra ise yıllık 40-50 milyon avro dolayında olması bekleniyor. Hollanda, daha önce Fransa'nın sene başında Mali'nin kuzeyine yönelik başlattığı askeri operasyonu desteklediğini açıklamıştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER