ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ocak 2013 Perşembe 15:24

Hollanda Kraliçesi 75. yaşını kutluyor


Yerini 3 ay sonra büyük oğlu Veliaht Prens Willem Alexander'a bırakacağını açıklayan Hollanda Kraliçesi Beatrix, bugün 75 yaşına girdi.
    
Büyük ölçekli kutlama programı düzenlemeyen Kraliçe'nin doğum gününü aile içinde yakın çalısma arkadaşları ve yardımcı personelinin katılımıyla kutlayacağı belirtildi.
    
Doğum günü dolayısıyla bugün Apeldoorn kentindeki Het Loo Sarayı'nda Kraliçe'nin resimlerinden oluşan serginin yanı sıra Oranje isimli derneklerin ülkenin farklı yerlerinde kutlama programları düzenlemesi de bekleniyor. İsteyen bayrak ya da turuncu flama da asabilecek.
    
30 Nisan 1980 yılında görevi annesi Kraliçe Juliana'dan devralan Kraliçe Beatrix, Hollanda'nın tahtta kalan en yaşlı hükümdarı ünvanına sahibi. Bu alandaki rekor daha önce 73 yaşında hayatını kaybeden 3. Willem'a aitti.
    
33 yıldır sürdürdüğü görevini 30 Nisan 2013 tarihinde oğlu Veliaht Prens Willem Alexander'a bırakacak Kraliçe Beatrix, bu tarihten itibaren Prenses unvanı alacak.
    
2012'de Avusturya'da çığ altında kalarak ağır yaralanan ve halen komada bulunan oğlu Prens Friso'dan dolayı zor bir dönem geçiren Kraliçe Beatrix, geçen sene ''Yılın Hollandalısı'' seçilmişti.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER