ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Kasım 2012 Çarşamba 23:37

Hollanda keşfe geliyor


Hollanda, Türkiye'nin, Suriye sınırına yerleştirilmek üzere NATO'dan savunma amaçlı talep ettiği Patriot füzeleri başvurusu üzerine inceleme yapmak üzere bir keşif heyeti gönderecek.
    
Hollanda Savunma Bakanı Jeanine Hennis-Plasschaert, askeri tavsiyenin, karar vermelerinde rol oynayacağını söyledi.
    
Hollanda resmi televizyon kanalı NOS'a açıklamada bulunan Savunma Bakanı Plasschaert, NATO'ya iletilen talebin Hollanda'ya da ulaştığını belirterek, söz konusu füze savunma sisteminin sadece savunma amaçlı olacağını, saldırı ya da uçuşa yasak bölge uygulamasının desteklemeyeceğini ifade etti.
    
Şu anda talebe ilişkin hazırlık yapmak istediklerini ve bununla meşgul olduklarını kaydeden Plasschaert, ''(Evet) demeden önce bu sisteme sahip diğer ülkeler Almanya ve ABD'nin yanı sıra talep eden ülke Türkiye ile de görüşüp ona göre cevap verilecek'' dedi.
    
Ne zaman karar vereceklerinin henüz belli olmadığını, konuyla ilgili Meclis'i bilgilendireceklerini anlatan Savunma Bakanı Plasschaert, füze sisteminin maliyetinin ABD ve Almanya ile yapacakları ortak çalışma ve Türkiye'nin karşılayacağı masraflara bağlı olduğunu söyledi.
    
NATO üyeleri arasında ABD ve Almanya'dan sonra Patriot füze savunma sistemine sahip tek ülke olan Hollanda, 1991 ve 2003 yıllarında da Türkiye'ye bu füzeleri göndermişti.
    
Askeri uzmanlar, hükümetin olumlu bir karar vermesi durumunda, füze sistemiyle birlikte yaklaşık 250 askerin Türkiye'ye gönderilebileceği değerlendirmesinde bulunuyor.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER