ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2014 Salı 17:02

Hocalı katliamının 22. yılı


Azerbaycan'ın Hocalı kasabasında 22 yıl önce Ermeni askerlerince katledilen 613 kişi, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te düzenlenen programla anıldı.

Azerbaycan'ın Bişkek Büyükelçiliği tarafından düzenlenen programda, Hocalı'da katledilenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, katliamı anlatan belgesel film gösterimi yapıldı.

Azerbaycan'ın Bişkek Büyükelçisi Hidayat Orodjev, 22 yıl önce Hocalı'da yaşananların "insanlık suçu" niteliği taşıdığını belirtti. Hocalı katliamının, 20. yüzyılda Hiroşima ve Nagazaki'de yaşanan afetlerle aynı derecede bulunduğunu ifade eden Orodjev, buna benzer olayların bir daha yaşanmaması için suçluların cezalandırılması gerektiğini belirtti.
Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç da Hocalı'daki katliamın modern dünyanın gözü önünde gerçekleştiğine, uluslararası basın-yayın ve insan hakları örgütlerinin bu katliamı belgelediklerine dikkati çekti.
Azerbaycan Büyükelçisine, Hocalı'da yaşananların dünya kamuoyu gündeminde tutulması yönünde verdiği çabalardan ötürü teşekkür eden Kılıç, "Ortak çabalarla Hocalı'da katledilenlerin ruhlarının huzura kavuşması, Yukarı Karabağ'daki işgalin sona ermesi ve adaletin yerini bulması için çabamızı tüm gücümüzle sürdüreceğiz ve sonucunu da alacağız" diye konuştu.
Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Etnik, Din Politikası ve Sivil Toplum Örgütleri ile İşbirliği Bölümü Başkanı Mira Karıbayeva da Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından bir çok cumhuriyetin kendi ayakları üzerinde kalma mücadelesine başladığı dönemlerde bazı cumhuriyetlerde trajik olaylar yaşandığını, bu olayların devletin ne kadar güçlü olması gerektiği gerçeğini kendilerine anımsattığını söyledi.

Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabahattin Balcı da Yukarı Karabağ'daki olayların aynısının Avrupa'nın gözü önünde Bosna'da da yaşandığını vurguladı.
Türk dünyası ve Türk devletleri arasında birlik-beraberlik vurgusu yapan Balcı, "Azerbaycan o tarihlerde büyük kayıplar vermişse, iç karışıklığın, bir ve beraber olamayışının, devlet yapısını oluşturamamanın ve zamansız yakalanmanın bedelini ödemiştir" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER