ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2013 Pazartesi 16:21

Hizmet karnesini vatandaş dolduracak

Hizmet karnesini vatandaş dolduracak


Gaziantep Kent Konseyi belediyelere yeni bir çalışma imkânı sunuyor. Konsey, vatandaş ile yaptığı anket neticesinde belediyelerin hizmet karnelerini ortaya çıkaracak.

Gaziantep Kent Konseyi Genel Sekreteri Necati Binici başkanlığında bir heyet AK Parti Şehitkâmil İlçe Başkanı Hasan Coşkunu ziyaret etti. Binici, burada kent konseyinin yeni projesinin detaylarını anlattı. Belediyelerin çalışmalarını yakından takip ettiklerini ve yeni bir uygulama ile belediyelerin önüne birer vatandaş karnesi koyacaklarını belirten Binici, “Hazırladığımız bir anket ile belediyelerin çalışmalarını ortaya koyacağız. Bütün belediyelerin ekonomik, kültürel, sanatsal karnelerini çıkaracağız. Örneğin bir belediye herhangi bir mahallede neler yapmalı ya da neler yapmamalı gibi bir öneri getiriyoruz. Eğer mahallenin bir sosyal tesise ihtiyacı varsa onu yapmasını önereceğiz. Park ihtiyacı varsa park önereceğiz. Ama ihtiyacı yoksa eğer belediye de gidip oraya yapıyorsa bunu da yapma diyeceğiz. Bu bizim vatandaş ile yapacağımız anket sonucu ortaya çıkacaktır. Bu anketi en az 5 bin vatandaş ile yapacağız.” diye konuştu.

Mahalleli ile bire bir görüşüp mahallenin ihtiyacını bir bağımsız STK olarak gündeme getirmek istediklerini vurgulayan Binici, “Bazen belediye ihtiyaç olmayan bir hizmeti oraya götürebiliyor. Bazen de ihtiyaç olmayan bir hizmet mahalleye gitmiyor. Biz bunun alt yapısını oluşturacağız. Mahallenin ihtiyacı ne ise onu bir karne ile belediyelere bildireceğiz.” ifadelerini kullandı. Kentin fizibilitesini çıkarttıklarını ve bunu zaman zaman gündeme getirip bir takım kararlar aldıklarını ifade eden Binici, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nden geçirdikleri bazı maddeleri de uygulamaya koyduklarını belirtti.

Türkiye Kent Konseyi Birliği kurduklarını ve bu oluşumu ülkenin dört bir yanına yaydıklarını belirten Necati Binici, Türkiye’de 64 ilde, ilçelerle birlikte 200’ün üzerinde kent konseyinin olduğunu kaydetti. Yeni büyükşehir yasası ile birlikte hem belediyelerin hem de kent konseyinin görev ve sorumluluklarının arttığını dikkat çeken Binici, kent konseyinin bünyesinde bulunan birçok birimlerle değişik konu ve sıkıntıları gündeme getirerek çözüm aradıklarını belirtti. Genel anlamda kentin sıkıntıları ve bunlara çözüm odaklı bir çalışma yürüttüklerine işaret eden Necati Binici, mecliste grubu bulunan partilerin temsilcileri ve STK’ların birer temsilcileri ile her toplumdan birer temsilci alarak çalışma yaptıklarını kaydetti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER