ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Rüzgarlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Temmuz 2014 Salı 18:45

Hızı düşürün kazayı önleyin!

Hızı düşürün kazayı önleyin!

Ortalama hız 1 kilometre düşse kazalar yüzde 4 azalıyor


Malatya Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, uluslararası araştırmalara göre karayollarında ortalama hızın 1 kilometre düşürülmesi ile kazalar yüzde 4 oranında azaldığı belirtildi.

Türkiye’de her yıl trafik kazaları nedeniyle binlerce vatandaşın hayatını kaybettiği, 200 binin üzerinde kişinin yaranarak sakat kaldığı belirtilen açıklamada, “Her yıl binlerce vatandaşımızın hayatını kaybettiği, iki yüz binin üzerinde vatandaşımızın yaralanıp, bunlardan birçoğunun sakat kaldığı bilinmektedir. Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı ile 2020 yılına kadar trafik kazası sonucu meydana gelen ölümlerin yüzde 50 oranında azaltılması hedeflenmiştir. Ülkemizde meydana gelen ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının analiz edilmesi neticesinde yüzde 34,3’ünün hız ihlalinden kaynaklandığı tespit edilmiştir. Uluslararası alanda yapılan araştırmalarda ortalama hızın 1 km/h düşürülmesiyle kazalarda yüzde 4 oranında bir düşüşün sağlandığı, emniyet kemeri kullanımının ise trafik kazalarındaki ölümleri yüzde 45, yaralanmaları ise yüzde 55 oranında azalttığı tespit edilmiştir. Yaz mevsiminin başlaması ve okulların kapanması ile tatil mevsimine girilmesiyle, ilimizin konum olarak birçok ilin bağlantı noktasında olduğundan karayolunu kullanan araç sayısında önemli artış olmuştur” denildi.

Açıklamada, kent merkezinde Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünce, merkez dışında kalan tüm ana güzergâhlarda ise Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ve bağlı istasyonlarda radarla hız denetimlerinin aralıksız devam ettiği kaydedildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER