ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 21:28

Hitit Üniversitesi'nde açık kalp ameliyatı yapıldı

Hitit Üniversitesinde açık kalp ameliyatı yapıldı


Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde açılan Anjio, Kardiovasküler Cerrahi Merkezi'nde açık kalp ameliyatı yapılmaya başlandı. Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılmaya başlayan ameliyatla vatandaşlar başka şehirlere gitmek zorunda kalmıyor. Daha önce ameliyat teşhisi konulan hastalar, Samsun ve Ankara'ya naklediliyordu. Üniversitenin açık kalp ameliyatı yapmaya başlaması ile dışa bağımlılığın da azaldığı belirtildi. Şu ana kadar toplam 30 hasta kalp ameliyatı yapılarak sağlığına kavuştu.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Tıp Fakültesi'nin 2006'da kurulmasına rağmen hizmete girme sürecinin uzun sürdüğünü dile getirdi. Tıp Fakültesi'nin Çorum'a gelmesi için alt yapı çalışmalarının hız kesmeden devam ettiğine değinen Rektör Alkan, öğretim elemanı eksikliğinin de büyük ölçüde giderildiğini aktardı.

Alkan şöyle devam etti: ''Yeni öğretim elemanlarımızı eksiklik olan bölümlere almaya devam ediyoruz. Yapılması gereken çalışmalar var ama bunlar kısa sürede birden gerçekleşmiyor. Şehrimiz için elimizden geleni yapıyoruz. Sürekli yeniliğe açık olan Tıp Fakültemizi sistemli ve sürekli hale getirerek Türkiye için model olacağına inanıyorum. ''dedi.

Sağlık Bakanlığı – Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde açılan Anjio, Kardiovasküler Cerrahi Merkezi ve Yoğun Bakım Üniteleri hakkında da değerlendirme yapan Alkan, ''Hemşehrilerimiz anjiyo için şehir dışına gidiyordu ve artık vatandaşlarımız burada rahatlıkla anjiyo olabiliyorlar. Ayıca açık kalp ameliyatı içinde il dışına gidilmiyor. Şimdiye kadar Çorum'da 30'a yakın kişiye açık kalp ameliyatı yapıldı. Kasım 2012'de yeni hizmetlerin verilmeye başlandığı Kardiyoloji Kliniği 2 yardımcı doçent ve kalp damar cerrahisi kliniği 1 profesör kadrosu ile desteklendiğini dile getiren Alkan, Sağlık Bakanlığı Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi kardiyoloji ve kalp damar cerrahisi alanında sıkıntıların aşıldığı multidisipliner yaklaşımın ve üst düzey tedavinin verildiğini kaydetti. Alkan, ''Nitelikli, modern ve teknik olanaklara sahip bölge insanına yüksek kalitede sağlık hizmeti sunan bir düzeye getirilmiştir. Bundan sonraki süreçte bu bölümlerin hedefi üniversitenin misyonu gereği, alanında liyakatli ve bilimsel doktorların yetiştirilmesine katkıda bulunmaktır.'' açıklamasını yaptı. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER