ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 14:57

Hisarcıklıoğlu: "Adana ekonomisi şaha kaldırılmalı"


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk ekonomisinin zenginleşmesinde ve sanayileşmesinde önemli katkıları bulunan Adana’nın, son yıllarda yaşadığı durgunluğu üzerinden atması ve şaha kaldırılması gerektiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, bunun için kentte faaliyet gösteren oda ve borsalara önemli görevler düştüğünü ifade etti.

Akil İnsanlar Akdeniz Bölgesi Heyeti toplantısı için geldiği Adana’da, Ticaret Odası’nı ziyaretinde Meclis Başkanı Tarkan Kulak, Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılanan Hisarcıklıoğlu, kent merkezi ve ilçelerinde faaliyet gösteren oda ve borsaların yetkililerinin katılımlarıyla düzenlenen toplantıda konuştu.

Türkiye genelindeki 365 oda ve borsadaki seçimlerin önemli ölçüde tamamlandığını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, yeni seçilen yöneticileri kutladı. Türkiye’nin en demokratik seçimlerinin TOBB’da yapıldığını aktaran Hisarcıklıoğlu, “Oda ve borsalarımızdaki seçimlerde son derece güzel ve örnek tablolar yaşanmıştır. Demokrasinin olduğu her yerde rekabetin de olduğunu hepimiz biliyoruz. Bizim camiamızda hizmet için rekabet olur ama asla kavga olmaz. Böylelikle dünyada ve ülkemizde huzuru ve barışı en çok izleyen topluluğun bizim camiamız olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bunun aksini düşünmek bile istemiyorum. Çünkü huzurun ve barışın olmadığı bir yerde ilk kaybeden yine biz oluruz. Bu anlamda işadamlarımız tüm dünyada kabul edildiği gibi ülkemizde de birer barış elçisi konumunda yer almaktadır.”

Adana’nın Türk ekonomisinin vazgeçilmezleri arasında bulunduğunu, Adanalı sanayici ve işadamlarının geçmişte bu toprakların hakkını ödeyerek Anadolu’da sanayicilik kavramının ortaya çıkmasını ve gelişmesini sağladıklarını vurgulayan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu ülkenin sanayileşmesinde ve zenginleşmesinde Adana her zaman birinci güç olmuştur. Ancak Adanamızın son yıllarda bu yöndeki misyonunu devam ettiremediğini, adeta durgunluğa itildiğini ve hatta kan kaybettiğini üzülerek izliyorum. İşte bu noktada, yerinde sayan hatta gerileyen Adana ekonomisinin yeniden şaha kaldırılabilmesi için Oda ve Borsalarımıza önemli görevler düşmektedir. Çünkü Adana ekonomisinin yeniden eski gücüne ulaşamaması halinde, Hükümetimizin 2023 yılı hedeflerinin de yakalanamayacağına inanıyorum. Bunun için çok şeye ihtiyacınız yok. Yapmanız gereken birlik ve beraberliği tam olarak sağlayarak var gücünüzle çalışmak. Unutmayalım ki mükemmel, hatta hatasız bir insan yoktur. Hatasız olan sadece Allah’tır. Bunun için Adana Oda ve Borsaları olarak küçük kırgınlıkları unutup, birbirimize camia olarak sımsıkı sarılarak kilitlenmemiz gerekiyor. Şimdi hizmet zamanıdır. Siz Adanalılar olarak adeta bir altın madeninin üzerinde oturuyorsunuz ama bazı küçük nedenlerle bu potansiyelinizi harekete geçiremiyorsunuz. Bu nedenle artık hataları görmezden gelerek, silkelenip farklılıkların aslında zenginliklerimiz olduğunun bilincine tam olarak ulaşarak Adana’yı yeniden zengin bir kent haline getirmelisiniz.”

Çeşitli konulara ilişkin soruları da yanıtlayan Rifat Hisarcıklıoğlu, işadamlarının Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Adana’da bir okul yaptırmasını istemeleri üzerine, “Bu konuda daha önce zaten söz vermiştik. Adana’da TOBB tarafından yaptırılacak okulun protokolünü yakında imzalayacağız ve yapımını da inşallah en kısa sürede tamamlayacağız.” diye konuştu.

Toplantının ardından TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na, ATO Meclis Başkanı Tarkan Kulak ve Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe tarafından ziyaretinin anısına el yapımı bir tablo hediye edildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER