ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Nisan 2013 Pazar 20:32

Hırvatistan'da "Kiril alfabesi" protestosu


Hırvatistan'ın doğusunda yer alan ve 1991'deki savaşta Sırpların katliamlar yaptığı Vukovar kentinde yaşayan Sırpların Kiril alfabesi kullanmalarına imkan tanıyan hükümet kararı, protesto edildi.
     Eski Hırvat askerlerini bir araya getiren "Vukovar Müdafa Merkezi" tarafından Ban Yelaçiç Meydanı'nda düzenlenen protestoya ülkenin dört bir yanından 20 bine yakın kişi katıldı.
     Hırvatistan bayrakları ve protesto içerikli afişlerin açıldığı gösteride, protestocular sık sık marşlar söyledi.
     Vukovar Müdafa Merkezi Başkanı Tomislav Yosiç, yaptığı konuşmada, hükümetin kararını protesto etmekten asla vazgeçmeyeceklerini belirtti.
    
     -Hükümetin tepkilere neden olan kararı-
    
     Hırvatistan hükümeti, ülkenin Sırbistan sınırında bulunan ve nüfusunun yüzde 30'unu Sırpların oluşturduğu Vukovar'da, Hırvatça'nın yanı sıra Sırpça'nın (Kiril) da kullanılması için gereken kanunların uygulanmasına yönelik aldığı karar, Hırvatistan Meclisi'nde de kabul edildi. İlgili kanunlara göre, toplam nüfusun yüzde 30'unu Sırplar'ın oluşturduğu belediyelerde, hem Sırpça hem de Kiril alfabesinin kullanılması yasalaştı.
     Vukovar'da çoğunlukta olan Hırvatlar, 1990'lı yılların başında savaştıkları Sırplara bu tür hakların verilmesini istemiyor. Yaklaşık iki ay önce de Vukovar kentinde, yine 20 bine yakın kişinin katılımıyla protesto gösterisi düzenlenmişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER