ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Aralık 2013 Pazartesi 14:01

Hırsızlar, tren bileti otomatlarını patlatmaya başladı


Almanya’da hırsızlık çeteleri şimdi de gözünü tren bileti alınan otomatik makinelere dikti. Makinelerin içine bir hortum yardımıyla yanıcı ve patlayıcı madde dolduran ardından da otomatları havaya uçuran hırsızlar içlerindeki bilet ve paraları alarak kayıplara karışıyor.

Bazı yerlerde ise hırsızlık girişimi ölümle sonuçlanıyor. Main-Kitzing bölgesindeki Schlüctern kasabasındaki bir tren istasyonunda bu tür bir hırsızlık girişimi ölümle neticelendi. Olayla ilgili ki şüpheli cinayete teşebbüs suçlamasıyla tutuklandı.

Bu şekilde en çok zarar gören bilet otomatının Hessen eyaletinde olduğu bildirilirken, Ocak 2013′ten Kasım 2013′e kadar geçen sürede 481 tren bileti otomatı hırsızlar tarafından tahrip edildi.

Eyaletteki 120 bilet otomatını yenileyen Alman Demiryolları (Deutsche Bahn) yetkilileri ise gelecek yıl hizmete sunacakları otomatlarda boya kullanmayı da planlıyor. Patlama sonucunda paraların bulunduğu kasanın çevresindeki boya kutusu devreye girecek ve paraları almaya çalışan kişilere bulaşacak. Böylelikle yankesiciler, silinemeyen bu boya sayesinde tespit edilecek.

Tahrip edilen her bir bilet otomatının 30 bin Euro’ya mal olduğunu belirten DB yetkilileri, bu nedenle büyük zarara uğradıklarını kaydetti. Alman Demiryolları’nın ülke genelinde 7 bin bilet otomatı bulunuyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER