ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 21:11

Hıristiyan Birlik partili siyasiler eşlerini kamu parasıyla istihdam etmiş


Almanya'nın Bavyera eyaleti Beyern Münih takımı başkanı Uli Höneß'in vergi kaçırdığı skandalının ardından şimdi de Hıristiyan Sosyal Birlik Partili (CSU) siyasilerin eşlerini kamu parasıyla çalıştırdıkları skandalı ile çalkalanıyor.

CSU'lu bazı siyasilerin eşlerini partilerinin şubelerinde çalıştırıp, vatandaşların ödediği vergilerle maaşa bağladıkları ifade ediliyor. Özellikle CSU'nun Bavyera Meclisi Fraksiyon Başkanı Georg Schmid, Donau Ries bölgesindeki CSU şubesinde işe aldığı eşine aylık 5 bin 500 Euro maaş ödemesinden dolayı eleştiriliyor. Toplam 17 CSU'lu siyasinin eşini bu şekilde istihdam ettiği ortaya çıktı. Muhalefetin yoğun baskısı üzerine Bavyera hükümeti, milletvekillerinin vergi paralarıyla yakın akrabalarını istihdam etmesine yasak getirecek.

Bu tartışmalar Almanya'daki siyasilerin ne kadar kazandıkları sorusunu da akla getirdi. Buna göre aylık 25 bin 44 Euro ile Başbakan Angela Merkel zirvede yer alırken, 24 bin 145 Euro kazanan CSU'lu Georg Schmid ikinci, SPD Bavyera Fraktion Başkanı Markus Rinderspacher dördüncü sırada yer aldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER