ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 11:01

Hınıs’ta hayvan sahiplerinin ayağına veterinerlik hizmeti götürülüyor


Erzurum ili Hınıs Kaymakamlığı İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hayvan yetiştiricilerinin ayağına veterinerlik hizmeti götürülmeye başlandı.

Hınıs ilçesinde 83 köy, 30 kom (mezra) ile 13 mahalle bulunması ve köylerin ilçe merkezine çok uzak olması, yetiştiricilerin bu uzaklık nedeniyle veya maddi imkansızlıklar sebebiyle hasta hayvanlarını İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne getirememelerine ve hasta hayvanlarını muayene ettirememelerine neden oluyor. Hasta hayvanlar çoğu zaman ölüyor ve ölmese bile çok büyük verim kayıpları (et, süt, buzağı) yaşanıyor. Bu durumun önüne geçmek amacıyla İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü veteriner hekimleri küpeleme ve aşılama çalışmaları esnasında tüm hayvanlar sağlık taramasından geçiriyor. Hasta olan tüm hayvanların muayenesi, hastalığın salgın hastalık olup olmadığına bakılmaksızın yapılıyor. Gerekli reçete yazılarak, tedavi yolları yetiştiriciye gösteriliyor.

Böylece hayvan hastalık ve zararlılarıyla etkin mücadele amaçlanıyor. Halk arasında peynir hastalığı olarak bilinen brusella (yavru atma) hastalığı ve kuduz gibi hayvandan insana geçen hastalıkların önlenmesiyle ve zararlılar olan kene gibi zararlıların sebep olduğu insanda görülen kırım-kongo kanamalı ateşi hastalığı ile de dolaylı olarak mücadele edilerek toplum sağlığı korunmuş oluyor. İlçede, belki de ilde veya Doğu Anadolu Bölgesi'nde ilk olan bu çalışmayla, hayvanların hastalık ve zararlılar nedeniyle zarar görmesinin önüne geçiliyor, aile ve ülke ekonomisine katkı yapılıyor.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER