ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mart 2013 Pazartesi 13:40

Hindistan'da tecavüz sanığının intiharı


Hindistan İçişleri Bakanı Suşilkumar Şinde, geçen yıl genç bir kadına otobüste toplu tecavüz etmek ve ölümüne yol açmakla suçlanan 5 sanıktan birinin cezaevinde ölümünün ''büyük bir hata'' olduğunu bildirdi.
     Şinde, sanıklardan otobüs şoförü Ram Singh'in cezaevinde ölümünün büyük bir güvenlik hatası olduğunu, hükümetten diğer sanıkların güvenliğini artırmak için başka önlemler talep edeceğini belirtti.
     Başkent Yeni Delhi'de basına açıklama yapan İçişleri Bakanı, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını vurgulayarak, ''ilk belirlemelere göre Ram Singh'in intihar ettiğini, ancak nihai sonucun beklendiğini'' ifade etti.
     Tihar Cezaevi yetkilileri, Ram Singh'in kıyafetlerini kullanarak sabah kendini astığını açıklamıştı.
     Yetkililer, ayrı binalarda ayrı hücrelere yerleştirilen Ram Singh ile diğer sanıkların intihar etmesini önlemek için cezaevinde sıkı güvenlik önlemleri alındığını belirtmişti.
     Ram Singh'in avukatı, müvekkilinin ölümünden cezaevi yetkilileri ile güvenlik güçlerini sorumlu tutmuştu. Sanıkların avukatları, daha önce de polisi, müvekkillerine itiraf etmeleri için şiddet uygulamakla suçlamıştı.
     Yeni Delhi'de 23 yaşındaki genç kadın, 16 Aralık'ta erkek arkadaşı ile bindiği otobüste 6 kişinin tecavüzüne uğramıştı. Genç kadının erkek arkadaşını da metal bir çubuk ile darp eden sanıklar, daha sonra ikisini yol kenarına bırakıp kaçmıştı. Ağır yaralanan genç kadının tedavi için götürüldüğü Singapur'da şiddetli iç kanama nedeniyle yaşamını yitirmesi, Hindistan'da geniş çaplı protestolara neden olmuştu.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER