ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Rüzgarlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 16:02

Hindistan'da halk kuraklıkla karşı karşıya


Hindistan, tarihin en büyük kuraklıklarından biriyle karşı karşıya.
     Bölgesel hükümet başkanı Prithviraj Chavan, batıda yer alan Maharaşta eyaletinin, tarihinin en kurak dönemini yaşadığını açıkladı.
     Chavan, son iki yıldır yağışların oldukça yetersiz olduğuna vurgu yaparak, bölgedeki su seviyesinin her geçen gün daha da azaldığını ifade etti.
     Temiz içme suyu ihtiyacını karşılamak üzere bölgeye 2 bin tankerle su taşındığı ve büyükbaş hayvanların, haziran-eylül arası yaşanan muson dönemine kadar hayatta kalabilmeleri için belli bir bölgede toplandığı belirtildi.
     Kuraklıktan en çok etkilenen yerlerin başında gelen Jalna bölgesinde hastane müdürü Christopher Moses, köylülerin yiyecek hiçbir şey bulamadığını ve su eksikliğine bağlı hastalıkların da arttığını ifade etti.
     Moses, yaklaşık 117 yıldır hizmet veren hastanenin, şayet su yardımı yapılmazsa kısa bir süre içinde kapanabileceğini de vurguladı.
     Kuraklıktan, 10 bin köyde milyonlarca kişinin etkilendiği belirtildi.
     Her 10 kişiden 7'sinin tarımla uğraştığı Hindistan'da, ekili arazilerin üçte ikisinin doğal yollardan sulanmasını sağlayan Muson yağmurları hayati önem taşıyor.
     Ülkede 1972'de yaşanan kuraklıkta, tahıl ürünleri fiyatlarına fahiş fiyatta zam gelmiş ve hükümet vergileri arttırmak durumunda kalmıştı.
     Hindistan, benzer sıkıntılara, yağışların yetersizliğinden dolayı 2009'da da sahne olmuştu.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER