ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2014 Cuma 00:19

Hindistan polisi Keşmirli öğrencileri isyana teşvikle suçladı


Hindistan polisi, ülkede eğitim gören ve Pakistan ile Hindistan arasındaki kriket maçında tezahürat yapan 67 Keşmirli öğrenciyi isyana teşvikle suçladı.
Vatana ihanet ve isyana teşvikle suçlanan Keşmirli öğrencilerin, Uttar Pradeş eyaletinde öğrenim gördükleri üniversiteden uzaklaştırıldıkları ve ikametgahlarını boşaltmaya zorlandıkları bildirildi.
Üst düzey emniyet mensubu Omkar Singh, polisin, Swami Vivekananda Subharti Üniversitesi'nin Rektörü P K Garg'ın şikayeti üzerine harekete geçtiğini açıkladı.
Öğrencilerden Keşmir'e dönen ve adının açıklanmasını istemeyen biri, karşılaştıkları düşmanca tutum nedeniyle üniversiteye dönmeye korktuklarını söyledi.
Öğrenciler, maç sırasında Pakistan lehine tezahürat yaptıklarını kabul ederken, bunun bir suç olduğunu düşünmediklerini, Hint öğrencilerin de Hindistan takımını desteklediğini belirtiyor.
Üniversitenin Rektör Yardımcısı Doktor Manzoor Ahmed ise tezahürat yapan öğrencileri koruyarak, öğrencilere dava açılmasını isteyen sağ görüşlü Bharatiya Janata Partisi'nden bir heyetle görüştü.
Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tasnim Aslam da yerel basına yaptığı açıklamada, söz konusu öğrencileri Pakistan'daki üniversitelere kabul edebileceklerini bildirdi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER