ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 22:34

Hindistan ile ticari ilişkiler fahri konsolosluk sayesinde daha da artacak


Gaziantepli işadamı Murat Eruslu, Hindistan’ın Gaziantep Fahri Başkonsolosu oldu. Eruslu’ya belgesini Hindistan’ın Ankara Büyükelçisi Susmita Gongulee Thomas verdi.

Başkonsolosluk açılış töreninde konuşan Thomas, Hindistan ile Türkiye arasında tarihi bağlamda köklü ilişkilerin mevcut olduğuna değindi. İki ülke arasındaki yakın ve samimi ilişki modelinin devamlılığını koruduğunu kaydeden Thomas, “Başarıya ulaşmış olan piyasa formları, Türkiye ile Hindistan arasında büyük bir ekonomik ve ticari potansiyelin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu bağlamda enerji, altyapı, hizmet, bilim ve teknoloji alanlarında birçok fırsat söz konusu. 2010 sonu itibarıyla Türkiye ile Hindistan arasındaki ticaret 4 milyar dolar gerçekleşti. 2011'de 7,25 milyar dolara ulaştı. Küresel krize rağmen 2012'de 6,64 milyar dolar olarak belirtilmiştir. G-20 üyesi iki ülke olan Hindistan ve Türkiye, uluslar arası ekonomik ve finansal süreçlerde etkin rollere sahip olduklarını ortaya koymuşlardır.” diye konuştu.

Başkonsolos Eruslu da “Dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisinden biri olan Hindistan ve Türkiye’nin en büyük ekonomilerinden Gaziantep, sayın Büyükelçimizin desteği ile açılan konsolosluğumuz sayesinde artık birbirine yabancı kalmayacak. Gerek Gaziantepli, gerekse Hindistanlı işadamlarına her konuda destek olmayı bugünden itibaren bir görev addediyoruz.” şeklinde konuştu.

TUSKON Genel Başkan Yardımcısı Kasım Fincan da iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin önemine vurgu yaparken, Vali Vekili Mevlüt Kurban ise iki ülkenin ortak değerlerine vurgu yaptı.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar da Hindistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin önemine değindiği konuşmasında uluslararası kredi kuruluşlarının Türkiye'nin notunu artırdığını hatırlatıp, uluslararası yatırımcılar açısından Hindistan ile aynı seviyeye gelindiğini kaydetti.

Konuşmaların ardından Thomas, Eruslu'ya fahri başkonsolosluk belgesini takdim etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER