ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 18:19

Hıdrellez Şenliği, mültecileri bir araya getirdi

Hıdrellez Şenliği, mültecileri bir araya getirdi


Çorum Belediyesi tarafından düzenlenen Hıdrellez Şenliği'nde ülkelerinde yaşanan savaşlardan kaçarak Türkiye'ye sığınan İran, Irak, Filistin ve Afganistanlı mülteciler bir araya geldi.

Kentte bir parkta düzenlenen yemekli şenlikte, 300'e yakın mülteci bir araya getirildi. Mülteciler adına bir konuşma yapan Iraklı Rana Temer, ülkelerinde yaşanan savaşlardan dolayı Türkiye'ye sığındıklarını aktardı. Ülkelerindeki savaş zulmünden kaçtıklarını dile getiren Temer, Türkiye'nin kendilerine kuçak açtığını aktardı. Yaşadıkları vatan özlemini anlatan Rana Temer, ''Tüm bu zorlukları aşarak Türkiye'ye sığındık ve Çorum'da güler yüzle, misafirperverlikle karşılandık.'' açıklamasını yaptı.

Daha sonra konuşan Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ise baharın başlangıcında Hıdrellez Şenliği'nin getirdiği mutluluğu yaşadıklarını ifade etti. Sadece mültecilerin değil de tüm insanların aslında gurbet yaşadığını ifade eden Başkan Külcü, ''Dünyanın 4 bir yanında hangi sebeple olursa olsun topraklarından ayrılmış kardeşimiz varsa ülkemiz onların da topraklarıdır ve evidir. Bu kardeşlerimize kapımız her daim açıktır. '' dedi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER