ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 21:14

Hıdırellez ve Bahar Şöleni renkli görüntülere sahne oldu


Bu yıl 11.’si gerçekleştirilen ve Hıdırellez Bayramı ile birlikte kutlanan Yörük Türkmen Şöleni, Sarıçam Yörük Ormanı’nda gerçekleştirildi. Binlerce Yörük ve Türkmen’in katıldığı şölene siyasiler da yoğun ilgi gösterdi. Ünlü sanatçı Şükriye Tutkun ise söylediği birbirinden güzel parçalarla alanı dolduranları coşturdu.

Adana Valiliği ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da destekleri ile düzenlenen şölen, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Adana Müftüsü Arif Gökçe birlik ve beraberlik için dua etti. Akdeniz Yörük Türkmen Federasyonu Başkanı İsmail Demirdüzen organizasyon komitesi adına açış konuşması yaptı. Demirdüzen, konuşmasında "Gün birlik ve beraberlik olma günü dür. Siyasi partilere bölünme günü değil. Gelin beraber olalım. Bir olalım." dedi.

Ev sahibi ve şölen ağası olması nedeniyle kendisine plaket takdim edilen Sarıçam Belediye Başkanı Ahmet Zenbilci ise "Sizleri birlik ve beraberlik içinde görmekten mutluyum. Bugün hıdrellez, bugün barışın, sevginin, rahmetin, bereketin ve barışın günüdür, bugün kardeşliğin, dostluğun merkezidir. Yörük Türkmenler bu ülkenin çimentosudur. Ülkenin birlik ve beraberliğinin var olmasında ve bu ülkenin daime Türkiye cumhuriyeti devleti olarak yürümesinde önemli unsurlardan bir tanesidir. Yörük vefalıdır, sevdalıdır, sadakatlidir, kendisine emanet edilen şeye sahip çıkar. Kendisine hizmet edene saygı duyar, dolayısıyla kendi toprağına ve vatanına sahip çıkar. Bunun için vatana Anadolu denmiştir. Bu vatanın her karış toprağında şehit kanı var. Her karış toprağında Çanakkale, Dumlupınar, Sakarya, İzmir ruhu vardır. Rengini şehit kanından alınan Türk bayrağına Yörük sahip çıkar." diye konuştu.

Şölene öğleden sonra Adana Valisi Hüseyin Avni Coş da katıldı.

Daha sonra çoban ateşi yakıldı. Mut Belediyesi Halk Oyunları ekibi ile Osmaniye Belediyesi Mehteran takımı da birer gösteri yaptı. Şölende yılın Yörük Türkmen Annesi olarak Afyon’da mühimmat deposunda meydana gelen patlamada şehit olan Ahmet Tosun’un annesi Raziye Tosun seçildi. Yine Yılın Genç Türkmen Beyi oyarak da engelli Şair Alper Demir seçildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER