ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Şubat 2018 Cuma 14:59

"Hiçbir yerleşim yerini susuz bırakmayacağız"

"Hiçbir yerleşim yerini susuz bırakmayacağız"

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu: "2018 yılında da merak ediyorsunuz, 'Susuz kalacak mıyız?' diye. Merak etmeyin, Allah'ın izniyle hiçbir şehri, yerleşim yerini susuz bırakmayacağız"


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 2018 yılında hiçbir yerleşim yerini susuz bırakmayacaklarını bildirdi.

Eroğlu, "Gelecekte yaşanabilir şehirler için sulak alanları koruyalım" temasıyla Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen Dünya Sulak Alanlar Günü programında yaptığı konuşmada, suyun önemine değindi.

Suyun yönetimiyle alakalı ciddi yaptırımlar yaptıklarını belirten Eroğlu, "Türkiye su açısından zengin bir ülke değil. Su fakiri değiliz ama su zengini de değiliz. Bu yüzden suyu en akıllıca yönetiyoruz. 44 yılın en kurak yılı 2017 yılı, aldığımız tedbirlerle insanlara bunu hissettirmedik. Eskiden çok az bir kuraklık olsa şehirler susuz kalırdı, çiftçiler susuz kalırdı, bunu atlattık. 2018 yılında da merak ediyorsunuz 'susuz kalacak mıyız?' diye. Merak etmeyin, Allah'ın izniyle hiçbir şehri, yerleşim yerini susuz bırakmayacağız. Çiftçilerimize de birlikte oturarak, çok iyi bir planlamayla sulama suyunu tedarik edeceğiz." diye konuştu.

Eroğlu, sulak alanlarla ilgili yaptıkları çalışmalara ilişkin bir sunum da yaptı. Sulak alanları tescil ederek koruduklarını vurgulayan Eroğlu, şu ana kadar 67 sulak alanın tescil edilerek korunduğunu, geçen yıl da 30 sulak alanın yönetim planının hazırlandığını aktardı.

Sunumunda korunan sulak alanlara ilişkin örnekler veren Eroğlu, Yalova Hersek Lagülü, Kayseri Sultan Sazlığı, Balıkesir Manyas Gölü, Aydın Bafa Gölü, İzmir Gediz Deltası Kuş Cenneti, Konya Ereğli Sazlıkları, Çeltik Akgöl Sulak Alanı, Antalya Avlan gölü, Afyonkarahisar Dinar Karakuyu Sazlıkları, Eber Gölü, Tokat Kaz Gölü ve Sakarya Acarlar Longoz Ormanı'nda yürütülen çalışmaları anlattı.

Göller ve Sulak Alanlarda Eylem Planı genelgesinin 2 Şubat 2017'de yürürlüğe girdiğini anımsatan Eroğlu, "Sulak Alanlarda Su Miktarı ve Kalitesinin İyileştirilmesi Projesi'ni de bugün talimat verdim, başlatıyoruz. Hayırlı olsun. Bundan sonra her sene Dünya Sulak Alanlar Günü'nde yeni bir projeyi başlatıyoruz." dedi.

Türkiye'de en gelişmiş bilgi işlem merkezinin Orman ve Su İşleri Bakanlığında olduğunu belirten Eroğlu, "Sulak alanları arttırıyoruz. 36 bin 42 adet sulak alan tespit edildi. Neticede inşa edilen baraj ve göletler ile 5 milyon 126 bin dekar alanda, yani yaklaşık 500 bin hektar alanda suni sulak alan tesis ediliyor." bilgisini verdi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, şöyle devam etti:

"Dünya'da örnek bir sulak alan yönetim sistemi bizde var. Bunu özellikle bütün dünyaya ilan ediyorum. Artık kendi içimizde değil, dünya ile yarışıyoruz. Bizim büyük hedeflerimiz var. Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2023'ten önce bakanlıklar arasında dünyada 7'inci sıraya yükselmek için kendine bir hedef koydu. Barajlarda dünya 3'üncüsüyüz. Göletlerde dünya birinciliği bizde. Meteorolojide, rasatta, teknolojide şu anda 7'inci sıradayız. Dünyada ilk 7'ye 2023'te bütünüyle yükselmek için gayret içindeyiz."

Eroğlu, yangın yönetim sisteminde de Avrupa'da bir numara olduklarını ve en ileri teknolojinin bakanlıklarında kullanıldığını belirterek, İdlib'de şehit olan DSİ mensubu Yasin Tanboğa ve tüm şehitlere de rahmet diledi.

- "Yazın su sıkıntısı olmayacak"

Programın ardından Nallıhan Kuş Cenneti Fotoğraf Sergisi'nin açılışını yapan Bakan Eroğlu, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Eroğlu, barajların doluluk oranına ilişkin bir soruya, "Şu anda barajlarda su seviyesi, yüzde 30'lardan yüzde 40'lar civarında yükseldi. İnşallah yağışlarda gelecek, özellikle şubat, mart, nisan yağışlarını bekliyoruz. Dolayısıyla şu anda bile yaptığımız hesaplara göre büyükşehirlerimizde Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Kocaeli vesaire, herhangi bir su sıkıntısı yaşatmayacağız." diye konuştu.

Güneydoğu Anadolu'da bazı illerde yağışlarda azalma olduğunu belirten Eroğlu, burada da Atatürk Barajı'ndaki suyu çok akıllıca yönetmek suretiyle, damlamalı veya yağmurlamalı sulama yaparak çiftçilere su vereceklerini ifade etti. Eroğlu, "Burada da bir sıkıntı yaşanacağını tahmin etmiyorum. Bu konuda tedbirler alıyoruz." dedi.

Ayrıca her yıl nisan ayında yaz ayları için bir değerlendirme toplantısı yaptıklarını anlatan Eroğlu, şöyle konuştu:

"Önümüzdeki yaz ayının bütün şehirler, sulama, sanayimizin su ihtiyacı ve yaban hayatı için değerlendirmesini nisan ayında yapacağız. Arkadaşlar hazırlık yapıyor. Bunu çok ilmi olarak yapıyoruz. Benim geliştirdiğim bir 'ötelemeli grafik' diye bir sistem var. Bütün şehirleri ona göre bilgisayar ortamında değerlendiriyoruz. En kötü şartlarda susuz kalma riski var mı yok mu diye bakıyoruz. Dolayısıyla sırasıyla A-B-C planlarımız var. Bunları devreye sokuyoruz."

Eroğlu, geçmişte de kuraklık yaşandığını hatırlatarak, vatandaşa hiçbir şehirde su sıkıntısı yaşatmadıklarını söyledi.

- "Sıcaklıklar mevsim normallerinin biraz üzerinde seyrediyor"

Türkiye'deki genel yağış durumuna ilişkin bilgi veren Eroğlu, "Sıcaklıklar mevsim normallerinin biraz üzerinde seyrediyor. Şu anda fazla bir kar yağışı da gözükmüyor." dedi. Eroğlu, şunları kaydetti:

"Vatandaşlarımız tedirgin olmasın. 80 milyon insan niye tedirgin olsun. Tedirgin olacaksa, biz olacağız, tedbiri alacağız, bizim vazifemiz bu. Dolayısıyla benim anlayışımda şu var, vatandaş tedirgin olmayacak. Bizim vazifemiz, suyu akıllıca yöneterek milleti susuz bırakmamak, tarlaları, sanayiyi, yaban hayatını susuz bırakmamak, sulak alanları kurutmamak. Dolayısıyla tedirgin olmasınlar, kati suretle yazın bir sıkıntı olmayacak."

Programda, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş, DSİ Genel Müdürü Murat Acu ve Su Yönetimi Genel Müdürü Bülent Selek de birer konuşma yaparak, sulak alanlara ilişkin yaptıkları faaliyetleri anlattı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER